کد خبر:3369
پ

استاندار فارس :میز صدور خدمات فنی و مهندسی استان تشکیل شود.

به گزارش پگاه خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی در جلسه کارگروه اقتصادی اشتغال و سرمایه گذاری با بیان اینکه مشکلات اقتصادی امروز کشور ریشه‌های مختلفی دارد و  در زمینه ها و مولفه های مختلف قابل دسته بندی است افزود: مشکلات فرهنگی از قبیل اینکه دانش آموختگان ما تنها […]

به گزارش پگاه خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی در جلسه کارگروه اقتصادی اشتغال و سرمایه گذاری با بیان اینکه مشکلات اقتصادی امروز کشور ریشه‌های مختلفی دارد و  در زمینه ها و مولفه های مختلف قابل دسته بندی است افزود: مشکلات فرهنگی از قبیل اینکه دانش آموختگان ما تنها پشت میز ادارات نشستن را شاغل شدن می‌دانند ، وابستگی اقتصادی به نفت ، و دولتی بودن اقتصاد بخش‌هایی از این موانع و مشکلات است.


نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه تجربه جهانی نشان داده اقتصاد دولتی نمی‌تواند موفق عمل کند ، عنوان کرد: متاسفانه تا کنون نتوانسته ایم بخش‌های خصوصی مولد و اثرگذار را به خوبی وارد اقتصاد کنیم.
وی خاطرنشان کرد:  اقتصاد زمانی می‌تواند شکوفا می شود که بخش خصوصی حضوری فعال و اثر گذار داشته باشد.
استاندار فارس اشتغال و سرمایه گذاری و رونق تولید  را  موضوعاتی پیوسته دانست و با اشاره به اینکه دولت کمک‌ها ، تسهیلات و مشوق‌‌هایی در این حوزه ایجاد کرده است ، اظهار کرد: اما برای دستیابی به نتایج مطلوب در این زمینه باید به  بنگاه‌های اقتصادی همچون بانک‌ها ، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و نهادهای مالی و اقتصادی که در این ابعاد فعال هستند توجه کنیم.
وی در خصوص تشکیل خوشه‌های صنعتی نیز گفت: این اقدام باید پس از حصول نتایج ارزیابی شود و در صورت امکان باید با برنامه ریزی مناسب از زمان به نتیجه رسیدن آن کاسته شود.
صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه از دیگر موضوعاتی بود که استاندار فارس به آن اشاره کرد و با تاکید بر لزوم راه اندازی میز صدور خدمات فنی و مهندسی ، عنوان کرد: صدور این نوع از خدمات در واقع صدور فکر، اندیشه و خلاقیت است و این ویژگی را دارد که با افزایش میزان صدور آن دچار نقصان نخواهد شد.
شرایط بین المللی، شرایط کلان کشور و دستگاه های متولی و اثر گذار در این حوزه از جمله مولفه های است که به اعتقاد دکتر رحیمی در صدور خدمات فنی و مهندسی اثر بخش است.
وی همچنین بر لزوم آشنایی با شرایط کشورهایی که می‌توانند پذیرای خدمات فنی و مهندسی ایران باشند تاکید و یادآوری کرد: تشکل هایی همچون نظام مهندسی ساختمان ، انجمن انبوه سازان، انجمن مهندسین مشاور در جلساتی نظرات و تجربیات و دیدگاه های خود در این زمینه را بیان کنند و بخش دولتی نیز رایزنی ها و بسترسازی های لازم را برای صودر این خدمات انجام دهد.
استاندار فارس با بیان اینکه کشورهایی همچون قطر و عمان متقاضی خدمات فنی و مهندسی ما هستند، تاکید کرد: البته این خدمات باید با تکنولوژی های روز دنیا برابری کند که قطعا در بعضی ابعاد دارای چنین پتانسیلی هستیم.
توسعه اشتغال پایدار عشایری و روستایی ، موضوع دیگری بود که استاندار فارس به آن اشاره کرد و ضمن بیان اینکه تا کنون اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده است که باید در فرصتی مناسب به شرح آن پرداخته شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید