دوازدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران، با حضور بالغ بر هزار راهنمای گردشگری از سراسر کشور در شیراز آغاز به‌کار کرد و تا پایان روز سوم اسفندماه با برگزاری برنامه‌هایی شامل بازدید از اماکن تاریخی، نشست‌های تخصصی، سمینارهای آموزشی و … ادامه خواهد یافت. عصر سه‌شنبه سی‌ام بهمن ماه، با حضور بیش از هزار راهنمای گردشگری […]

دوازدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران، با حضور بالغ بر هزار راهنمای گردشگری از سراسر کشور در شیراز آغاز به‌کار کرد و تا پایان روز سوم اسفندماه با برگزاری برنامه‌هایی شامل بازدید از اماکن تاریخی، نشست‌های تخصصی، سمینارهای آموزشی و … ادامه خواهد یافت.

عصر سه‌شنبه سی‌ام بهمن ماه، با حضور بیش از هزار راهنمای گردشگری از سراسر کشور، دوازدهمین گردهمایی سراسری راهنمایان گردشگری در شیراز آغاز به‌کار کرد.

رئیس هیئت مدیره کانون راهنمایان گردشگری ایران در آیین افتتاحیه این گردهمایی چهارروزه، با بیان اینکه فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری امسال شعار خود را راهنمای گردشگری در عصر دیجیتال اعلام کرده است، گفت: طی سال‌های اخیر تلاش کرده‌ایم تا زیرساخت‌ها و بسترهایی فراهم کنیم که راهنمایان داخلی هم سهمی در تحقق این مهم داشته باشند .

اویس کیانی ضمن تبریک فرا رسیدن روز جهانی راهنمایان گردشگری، ابراز امیدواری کرد که این روز آغازگر دوستی‌ها و پیوندهای جدید باشد و با تاکید بر اینکه راهنمایان گردشگری باید تلاش کنند تا به یک اتحاد نوین برای رشد، توسعه و تعالی شورای راهنمایان گردشگری ایران برسند، افزود: اقدمات خوبی در این شورا انجام شده که البته خروجی بعضی از آنها زمانبر است.

راهنمایان گردشگری مشاوران سفر 

رئیس هیئت مدیره کانون راهنمایان گردشگری ایران خاطرنشان کرد: این کانون امروز به بلوغ رسیده و باید به سمت سرنوشتی نیک هدایت شود .

دبیر کانون سراسری راهنمایان ایران و رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری فارس نیز در این مراسم بیان کرد: گردهمایی بزرگ راهنمایان گردشگری ایران از امشب ٣٠ بهمن تا سوم اسفندماه به میزبانی کلانشهر شیراز با محوریت بازدید از مجموعه‌های جدید جهانی ثبت شده این استان در حال برگزاری است .

‌امیر سبوکی با اشاره به حضور نزدیک به یکهزار راهنمای گردشگری در این گردهمایی، خاطرنشان کرد: استان فارس به تنهایی دارای یکهزار و ۵۰۰ راهنمای گردشگری است که در این گردهمایی تنها ۴۰۰ نفر از آنها که تاکنون در کمتر برنامه‌ای شرکت کرده‌اند، حضور دارند .

وی که معتقد است راهنمایان گردشگری به عنوان مشاوران سفر، افراد تأثیرگذار و برنامه‌ریز این حوزه محسوب می‌شوند، افزود: از این رو محور این گردهمایی را بر معرفی مکان‌های کمتر معرفی شده به راهنمایان قرار داده‌ایم .

دبیر کانون سراسری راهنمایان گردشگری ایران همچنین یکی از مهمترین مبانی این گردهمایی را آموزش در قالب ۶ سمینار به کل راهنمایان گردشگری شرکت کننده ذکر و خاطرنشان کرد: معرفی محورهای ثبت جهانی فارس و معرفی جاذبه‌ها و نوع گردشگری مذهبی نیز از دیگر مبانی است که در برگزاری این گردهمایی در دستور کار قرار گرفته است .

سبوکی ادامه داد: با توجه به پتانسیل‌های بالای فارس در مباحث تاریخی، فرهنگی و گردشگری معرفی جاذبه‌ها با اولویت انجام خواهد شد .

وی معرفی مجموعه سعدیه و باغ دلگشا را از برنامه‌های روز اول گردهمایی برشمرد و گفت: اخیراً مجموعه سعدیه از پکیج بسیاری از گردشگران خارجی حذف شده است، از این رو فرصت مغتنمی برای معرفی این مجموعه مجدداً فراهم شده است .

رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری فارس معرفی موزه نظامی خاورمیانه در باغ عفیف آباد، معرفی جاذبه‌های مذهبی فارس با حضور در حرم احمدبن‌موسی (ع)، معرفی مساجد کمتر توجه شده استان از جمله مسجد جامع عتیق و مدرسه خان، معرفی بازارهای کمتر دیده شده شیراز همچون؛ حاجی، اردو بازار، سرای مشیر و بازار وکیل و همچنین بازدید از مجموعه زندیه برای روز دوم این گردهمایی پیش‌بینی شده است .

سبوکی یادآور شد که گردهمایی بزرگ راهنمایان گردشگری ایران روز پنجشنبه و در سومین روز از این گردهمایی در تالار حافط شیراز برگزار خواهد شد و پس از آن راهنمایان گردشگری شرکت کننده در سمینارهای گردشگری با هدف توانمندسازی آموزشی راهنمایان گردشگری شرکت می‌کنند .

رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری فارس بازدید از مجموعه‌های ثبت جهانی فارس با اولویت محور ساسانی را پایان بخش برنامه‌های گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران در آخرین روز عنوان کرد .

ماندگاری بعضی فضاها نیازمند همت راهنمایان گردشگری است

رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز نیز با بیان اینکه ماندگاری برخی فضاها در شیراز به همت راهنمایان گردشگری نیاز دارد، خواستار شناسایی معماری و تزیینات بی‌نظیر بافت‌های تاریخی و فرهنگی شیراز و معرفی بیشتر آنها توسط راهنمایان گردشگری شد .

سولماز دهقانی با اشاره به نقش مهم راهنمایان در توسعه گردشگری و صنعت توریسم، گفت:  شیراز دارای ظرفیت‌های بالقوه زیادی در این حوزه است که نیازمند توجه بیش از گذشته دارد .

وی با اشاره مزیت‌های بافت قدیمی و تاریخی شیراز نیز گفت: سال جاری شاهد اتفاقات ناخوشایندی در بافت تاریخی بودیم که خوشبختانه از روند تخریب‌ها جلوگیری شد .

رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز با ابراز خرسندی از ثبت دو اثر جدید جهانی از جمله محور ساسانی در شهرستان فیروزآباد، ابراز امیدواری کرد که هرچه سریعتر محور زندیه در شیراز هم به ثبت جهانی برسد .

دهقانی با بیان اینکه شهرداری و شورای پنجم شهر شیراز پیاده محوری و انسان محوری را از اولویت‌های شهری قرار داده‌اند، گفت: علی‌رغم تلاش‌ها برای تحقق این مهم در ابعاد مختلف اما جای محورهای پیاده برای گردشگری در شیراز خالی است .

در پایان این مراسم مرامنامه راهنمایان گردشگری توسط سعید نگهبان فرد، دبیر دوازدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران قرائت و از مدیران آموزشگاه‌های برتر گردشگری قدردانی شد.