دریادار سیاری: در حوزه دریا به بالندگی و بازدارندگی فعال رسیده‌ایم
دریادار سیاری: در حوزه دریا به بالندگی و بازدارندگی فعال رسیده‌ایم

رییس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش در بازدید از صنایع دریایی وزارت دفاع در شیراز گفت: خودباوری و اعتماد به جوانان در صنایع دریایی موجب شده در حوزه دریا به بالندگی و بازدارندگی فعال دست یابیم. به گزارش پگاه خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع دریایی، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری روز سه‌شنبه […]

رییس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش در بازدید از صنایع دریایی وزارت دفاع در شیراز گفت: خودباوری و اعتماد به جوانان در صنایع دریایی موجب شده در حوزه دریا به بالندگی و بازدارندگی فعال دست یابیم.

به گزارش پگاه خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع دریایی، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری روز سه‌شنبه در بازدید از سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در شهر شیراز با حضور در جمع مدیران و کارکنان این صنعت، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، و تمام دست‌اندرکاران عرصه صنعت دریا که در راه اعتلاء قدرت بازدارندگی نظام اسلامی جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند، اظهار داشت: «هواناو» های نیروی دریایی در دوران دفاع مقدس و به ویژه در جلوگیری از کامل شدن حصر آبادان نقش موثری داشتند.

وی افزود: زمانی که دشمن به شلمچه و خرمشهر رسید جاده‌های زمینی ورود به آبادان را قطع کرد و آبادان که مانند جزیره‌ای میان رودخانه‌های بهمن شیر، کارون و اروندرود و خلیج‌فارس است توسط دشمن محاصره شده بود و تنها وسیله‌ای که می‌شد از طریق آن نیروی انسانی و تدارکات به آبادان وارد شود استفاده از هواناوها و بالگرد بود. با استفاده از این دو وسیله توانستیم جبهه آبادان را تقویت کنیم و ارزش این یگان‌ها در آن صحنه به خوبی مشخص شد.

رییس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش با اشاره به تاریخ تلاش‌های صورت گرفته بعد از انقلاب برای ساخت زیر دریایی ادامه داد: شهید چمران اولین کسی بود که برای عبور از اروندرود اقدام به ساخت زیر دریایی کرد و سازه‌ای که وی ساخت هنوز در موزه دریایی خرمشهر نگهداری می‌شود؛ سپس در اواخر جنگ یک زیردریایی دونفره ساخته شد؛ بعد از آن تلاش برای ساخت زیردریایی در نیروی دریایی ادامه پیدا کرد و امروز توان ساخت زیر دریایی کلاس “فاتح” را داریم و اقدام به ساخت زیردریایی‌های کلاس سنگین کرده‌ایم، اینها نشان می‌دهد هرکاری را که خواسته‌ایم و اراده کرده‌ایم توانسته‌ایم.

سیاری تصریح کرد: در سال ۱۳۸۲ اولین ناو موشک‌انداز به نام «پیکان»  در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه افسری ارتش در نوشهر به ناوگان شمال کشور الحاق پیدا کرد و در سال ۸۵ دومین ناو به نام «جوشن»  و در سال ۸۸ ناو «درفش»  و در سال ۱۳۹۲ ناوشکن «دماوند»  و پس از آن  ناو «سپر»، و ناو دماوند نسل جدید ساخته شد.

وی بیان کرد: ملت ایران ملتی غیور با تاریخ و فرهنگی کهن و با همتی مثال زدنی است که در هشت سال دفاع مقدس مقابل استکبار جهانی ایستاد و وجبی از خاک کشور را به دشمن نداد؛ ما تا زمانی که به توانمندی‌های خود ایمان داشته باشیم می‌توانیم پیشرفت کنیم، اما اگر این ایمان و خودباوری را از دست بدهیم تحت تسلط دشمن قرار می‌گیریم.

رییس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان ساخت: پیشرفت‌های دفاعی کشور در زیر سایه شدیدترین تحریم‌ها صورت گرفته است پس باور داریم که هرچه بخواهیم می‌توانیم به آن دست پیدا کنیم؛ خودباوری و اعتماد به جوانان در صنایع دریایی موجب شده در حوزه دریا هیچ کمبودی نداشته باشیم.