اهتمام سفارتخانه ها به دیپلماسی اقتصادی موتور محرکه توسعه تجارت خارجی است
اهتمام سفارتخانه ها به دیپلماسی اقتصادی موتور محرکه توسعه تجارت خارجی است

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در جلسه معارفه مدیر نمایندگی وزارت امورخارجه در استان فارس که با حضور پیرپیرانی مسئول نمایندگی های وزارت امور خارجه در داخل کشور و رحیمی گرجی مشاور معاون مالی و اداری وزارت امور خارجه در محل اتاق بازرگانی فارس انجام شد گفت: اقدامات معاونت اقتصادی وزارت امور […]

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در جلسه معارفه مدیر نمایندگی وزارت امورخارجه در استان فارس که با حضور پیرپیرانی مسئول نمایندگی های وزارت امور خارجه در داخل کشور و رحیمی گرجی مشاور معاون مالی و اداری وزارت امور خارجه در محل اتاق بازرگانی فارس انجام شد گفت: اقدامات معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه در دوره اخیر درخور تقدیر است لیکن انتظار است نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشوربه دیپلماسی اقتصادی وتلاش در جهت تسهیل روابط تجاری توجه ویژه کرده و همراهی بیشتری با این بخش داشته باشند.

به گزارش پگاه خبر به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، محمدصادق حمیدیان در این جلسه بیان کرد: در کشورهای توسعه یافته و حتی در حال توسعه اقتصاد را به عنوان محور اصلی پیشرفت قرار داده اند در حالی که در کشور ما سایه سنگین سیاست بر سایر امور سایه انداخته و در چ بخش هایی مانند اقتصاد در اولویت های بعدی قرار دارد .
وی با بیان اینکه در مقاطع خاصی برخورد نمایندگی های وزارت امور خارجه در سایر کشورها با بازرگانان ما مناسب نبود افزود: تحول در بخش اقتصادی وزارت امور خارجه نیازمند فراهم شدن شرایط حضور، باز کردن و گسترش ارتباطات مسئولان و تصمیم گیران این بخش با بازرگانان و تجار است که این مهم می تواند گره گشای فعالیت های موثری در این حوزه باشد.
حمیدیان افزود: فراهم شدن زمینه جذب سرمایه گذار خارجی و تلاش در راستای حفظ سرمایه های داخلی نیاز به دیپلماسی، ارتباط ، برخورد مناسب و ارتقای زیرساخت ها برای گسترش مناسبات اقتصادی دارد .
وی با بیان مصداقی برخی مشکلات وایرادها در تایید اسناد بین المللی بازرگانی تقاضای بازنگری اصولی در مکانیزم تایید و تصدیق اسناد تجاری بویژه در سفارتهای مستقر در کشورهای هدف صادراتی را مطرح و تقاضا نمود که با توجه به شرایط خاص تحریمهای ظالمانه فعلی ، بازنگری رویه های موجود در اولویت قرار گیرد .
وی تصریح کرد: این درحالی است که امروز اقتضای تجارت خارجی ما در شرایط تحریم است و حل مشکلاتی از این دست باید مورد توجه قرار گیرد.
حمیدیان افزود: وجود دفاتر نمایندگی های وزارت امور خارجه در استان ها فرصت مغتنمی است تا در جهت تسهیل فرایندهای مرتبط و بهبود فضای تجاری و سرمایه گذاری موثر واقع شوند که تاکنون ارتباط این دفتر در استان فارس با بخش خصوصی استان بسیار مناسب بوده است.
در این جلسه پیرپیرانی مسئول نمایندگی های وزارت امور خارجه در داخل کشور نیز گفت: در حال حاضر در هیات ویژه نمایندگی های داخلی وزارت امور خارجه، ۲۸ دفتر نمایندگی در استان ها و بندرهای آزاد ایجاد شده که رسالت دفاتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان ها فراتر از خدمات کنسولی است.
وی افزود: در تعریف جدید فعالیت های این دفاتر در استان ها برقراری ارتباط با بخش خصوصی و فعالان اقتصادی یکی از نکات حائز اهمیت است که در این زمینه تلاش در جهت ارتقای مراودات تجاری ، تسهیل فرایندهای کنسولی مورد نیاز بخش تجاری و سرمایه گذاری در دستور قرار دارد .
پیرپیرانی اظهار داشت: رویکرد فعلی وزارت امور خارجه توجه ویژه به حل مسایل اقتصادی و همکاری با بخش خصوصی در مراودات بین المللی تجاری و استفاده از ظرفیت دفاتر داخلی برای کمک به توسعه اقتصادی استان ها مورد تاکید قرار گرفته است.
همچنین محمود رحیمی گرجی مشاور معاون مالی و اداری وزارت امور خارجه هم گفت: در دفاتر نمایندگی های وزارت امور خارجه در استان ها می توانند با همکاری پارلمان بخش خصوصی خدمات و برنامه های متنوع و مناسبی در حوزه های اقتصادی از جمله معرفی ظرفیت های اقتصادی و صادراتی استان ها به رایزن ها و دیپلمات ها و برگزاری همایش های بین المللی مختلف در استان ها اجرا کنند.
وی با برشماری وظایف دفاتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان ها اضافه کرد: از وظایف اولیه این دفاتر ارائه خدمت در جهت توسعه توانمندی های اقتصادی استان است که به عنوان بازوی بین الملل بتواند در جهت شناساندن پتانسیل های صادراتی از طریق نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور و سفرای خارجی مستقر در ایران هستند ایفای نقش کنند.
رحیمی گرجی با اشاره به معرفی رئیس جدید نمایندگی وزارت امور خارجه در استان فارس ادامه داد: نمایندگی وزارت امور خارجه در فارس اولین دفتر استانی وزارت امور خارجه است که امیدواریم فعالیت های این دفتر راهگشای توسعه استان باشد.
در این آیین عباس مهدی بیرق دار به عنوان رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان فارس معرفی و از خدمات خلیلی و زارعی مدیران سابق این نمایندگی ابراز قدردانی شد.
انتهای پیام/