اطمینان‌بخشی مسؤولان درباره ذخایر کافی داروی آنفلوآنزا در فارس
اطمینان‌بخشی مسؤولان درباره ذخایر کافی داروی آنفلوآنزا در فارس

مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر ارائه خدمات و کنترل بیماری آنفلوآنزا و همچنین مدیریت دارو و ملزومات پزشکی مرتبط با آن در بیمارستان‌ها اعلام کردند: نگرانی بابت تامین داروی آنفلوآنزا در استان فارس نیست. این موضوع در نشست کمیته بررسی و مهار بیماری آنفلوآنزا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز مطرح شد.  بیماری […]

مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر ارائه خدمات و کنترل بیماری آنفلوآنزا و همچنین مدیریت دارو و ملزومات پزشکی مرتبط با آن در بیمارستان‌ها اعلام کردند: نگرانی بابت تامین داروی آنفلوآنزا در استان فارس نیست.

این موضوع در نشست کمیته بررسی و مهار بیماری آنفلوآنزا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز مطرح شد. 

بیماری آنفلوآنزا تاکنون ۷۲ مبتلا در استان فارس داشته است ، این بیماری در ماه جاری و از ابتدای امسال ۱۲ نفر را در این استان به کام مرگ کشیده است. 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این نشست گفت: با توجه به اقدامات مناسب و   دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه آمادگی بیمارستان‌ها و مراکز خدمات جامع سلامت و استقرار پزشکان متخصص اطفال، داخلی و عفونی در این مراکز و مدیریت دارو، سیر بیماری رو به کاهش است.

عبدالرسول همتی افزود: با پیگیری و هماهنگی معاونت غذا و داروی دانشگاه، داروی مرتبط با بیماری آنفلوآنزا در بیمارستان ها، مراکز خدمات جامع سلامت و داروخانه های پوشش دهنده این بیماری، توزیع شده که پزشکان متخصص اطفال، داخلی و عفونی مستقر در این مراکز برحسب شرایط بیماران، دارو را تجویز می کنند.

وی بیان اینکه هم استانی ها نگران کمبود داروی مرتبط با بیماری آنفلوآنزا نباشند، بر اهمیت خودمراقبتی افراد و پیشگیری از ابتلا به بیماری ها برای سالم زندگی کردن تاکید کرد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: مصرف غذاهایی مانند آش و سوپ، مصرف مایعات زیاد، میوه، آبمیوه طبیعی و سبزی ها برای بهبود بیماری آنفلوآنزا موثر است.

وی ادامه داد: افرادی مانند بیماران قلبی عروقی، بیماران تنفسی و مبتلایان به آسم، خانم های باردار، بیماران مبتلا به دیابت و سرطان، بیماران پیوندی، کودکان زیر پنج سال و سالمندان بالای ۶۵ سال به دلیل اینکه سیستم ایمنی بدن ضعیفی دارند، باید بیشتر از سایر افراد مراقب سلامت خود باشند.

او با تاکید بر نقش موثر آموزگاران و معلمان در اطلاع رسانی به دانش آموزان در خصوص شست و شوی دست با آب و صابون، تغذیه مناسب، پیشگیری و مراقبت گفت: به مدارس و مهدکودک ها نیز اعلام شده تا کودکان و دانش آموزانی که نشانه های آنفلوآنزا دارند، در منزل استراحت کنند.

معاون بهداشت دانشگاه توصیه کرد: مردم به صورت خودسرانه از داروها به ویژه کورتون ها استفاده نکنند، زیرا نه تنها سیر درمانی بیماری را کند می کند، بلکه عوارض جانبی نیز به همراه دارد.

 همتی اعلام کرد: تاکنون یک هزار و ۲۱ بیمار در بیمارستان های استان فارس بستری شده اند که از این تعداد ۷۶ مورد مبتلا به بیماری آنفلوآنزا اعلام شده است.

محمدجواد مرادیان دبیر شورای سیاستگذاری مدیریت بحران دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: کمیته بررسی آنفلوآنزا در دانشگاه با حضور اعضای کمیته از واحدهای مختلف دانشگاه تشکیل شده است .

 در این نشست آخرین آمار حوزه بهداشت، بیماران بستری، کاهش مراجعان مشکوک به بیماری آنفلوآنزا، تامین دارو و نحوه توزیع آن در بیمارستان ها، مراکز خدمات جامع سلامت و داروخانه های پوشش دهنده این بیماری، تجویز دارو از سوی پزشکان متخصص اطفال، داخلی و عفونی و اقدامات حوزه های مختلف دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست اعلام شد : با پیگیری معاونت غذا و داروی دانشگاه، به میزان کافی دارو در مراکز مشخص توزیع شده  و هیچ جای نگرانی برای هم استانی ها وجود ندارد.