وزیر نیرو وارد شیراز شد
وزیر نیرو وارد شیراز شد

رضا اردکانیان وزیر نیرو روز پنج‌شنبه برای انجام سفر یک روزه و افتتاح طرح آبرسانی به داراب وارد فرودگاه بین‌المللی شهید آیت‌الله دستغیب شد و مورد استقبال عنایت‌الله رحیمی استاندار فارس ، نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان و مدیران قرار گرفت.  طرح آبرسانی به داراب در سفر یک روزه […]

رضا اردکانیان وزیر نیرو روز پنج‌شنبه برای انجام سفر یک روزه و افتتاح طرح آبرسانی به داراب وارد فرودگاه بین‌المللی شهید آیت‌الله دستغیب شد و مورد استقبال عنایت‌الله رحیمی استاندار فارس ، نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان و مدیران قرار گرفت.

 طرح آبرسانی به داراب در سفر یک روزه رضا اردکانیان وزیر نیرو به این شهرستان به بهره برداری می رسد ، این طرح شامل اجرای ۲۴ کیلومتر خطوط انتقال و احداث یک واحد تصفیه خانه به همراه احداث یک واحد تقویت فشار با اجرای ۴ کیلومتر رینگ باقیمانده آبرسانی به شهر داراب است.

هزینه اجرای این طرح   یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعلام شده است ،  آبرسانی به شهر داراب از محل سد رودبال از جمله طرح های اولویت دار در استان فارس است  که روز پنج‌شنبه با سفر وزیر نیرو به ثمر می نشیند.

در سفر وزیر نیرو به استان فارس طرح آبرسانی به شهرستان زرین دشت نیز با حضور اردکانیان کلنگ زنی می‌شود ، این طرح نیز با اجرای ۴۱ کیلومتر خطوط انتقال ، احداث یک باب مخزن ۵ هزار متر مکعبی و با ۸۵۰ میلیارد ریال اعتبار آغاز خواهد شد.

مدت زمان اجرای طرح آبرسانی به زرین دشت   ۱۸ ماه برآورد شده  با احتساب فعالیت های عمرانی انجام شده از تیر ماه امسال تا کنون در صورت تامین اعتبار پیش بینی می شود این طرح تا پایان امسال و زودتر از موعد به بهره برداری برسد ، بنا بر این دور از انتظار نیست که حداکثر تا ۴ ماه آینده آب سد رودبال به زرین دشت برسد.

سد مخزنی رودبال به ارتفاع ۵۱ متر از نوع خاکی با هسته رسی در شرق استان فارس قرار دارد و با ۸۲ میلیون متر مکعب ظرفیت آبگیری و حجم مخزن بخشی از آب شرب شهرستان های داراب ، زرین دشت ، فسا و استهبان را تامین خواهد کرد.میزان آب ذخیره شده در این سد هم اکنون حدود ۶۱ میلیون متر مکعب است.

سد مخزنی رودبال یکی از سدهای مخزنی در استان فارس می باشد که در شرق فارس و در کیلومتر ۱۹ جاده داراب – استهبان جنب روستای پل  شکسته و در فاصله ۲۵۳ کیلومتری شهرستان شیراز واقع شده است.

علاوه بر تامین قسمتی از آب آشامیدنی شهرستانهای  داراب و زرین دشت ، استهبان و فسا تامین آب کشاورزی حدود ۴۵۰۰ هکتار از اراضی دشت مرکزی داراب و تامین آب صنعتی پتروشیمی در حال احداث داراب ، استهبان و فسا از اهداف این سد می باشد .