نیاز صادرات محصولات کشاورزی، تشکیل کنسرسیوم و هلدینگ های تجاری است
نیاز صادرات محصولات کشاورزی، تشکیل کنسرسیوم و هلدینگ های تجاری است

عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: حضور موفق در حوزه صادرات محصولات کشاورزی منوط به تشکیل کنسرسیوم و هدلینگ های تجاری است. به گزارش پگاه خبر به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، خسرو فروغان در جلسه کمیسیون صادرات، واردات و گمرک […]

عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: حضور موفق در حوزه صادرات محصولات کشاورزی منوط به تشکیل کنسرسیوم و هدلینگ های تجاری است.

به گزارش پگاه خبر به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، خسرو فروغان در جلسه کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: فارس یک استان کشاورزی است و به دلیل همین مزیت، محصولات کشاورزی سهم بزرگی در تجارت بین الملل و صادرات استان فارس دارد اما متاسفانه جایگاه ما در این بخش مناسب نیست.
وی با بیان اینکه سالهاست مشکلات صادرات محصولات کشاورزی از جمله میوه و تره بار را در استان و کشور مطرح کردیم افزود: جایگاه صادرات محصولات کشاورزی استان فارس به نسبت جایگاه تولید این محصولات به دلیل عدم برنامه ریزی مناسب به منظور توسعه همگن این بخشها پیشرفت محسوسی نداشته است.
فروغان اظهارداشت: این درحالی است که در دو سال اخیر و به دلیل نوسانات ارز، بسیاری افراد غیر متخصص به اسم صادرکننده وارد حوزه صادرات میوه و تره بار شدند و آسیب هایی را به این بخش وارد کردند که مهمترین این آسیب ها، لطمه به بازارهای صادراتی تجار و بازرگانان واقعی و با سابقه در این بخش است.
وی با برشماری مشکلاتی از جمله عدم توجه به برند سازی، بسته بندی نامناسب و سایز بندی نامناسب محصولات کشاورزی اضافه کرد: از معضلات اساسی ما در این بخش بسته بندی است که علیرغم پیگیری های مکرر فعالان اقتصادی هنوز در این زمینه با قوانین مشخصی وجود ندارد و فعالان اقتصادی ما با مشکلات متعدد روبرو هستند.
رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: با بررسی صادرات محصولات کشاورزی می بینیم که در برخی از کشورها از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس محصولاتی با کیفیت بسیار پایین اما با صادرات برنامه ریزی شده و استاندارد توانسته جای محصولات با کیفیت ما را در بازارهای صادراتی بگیرد.
فروغان با اشاره به مشکلات عدیده فعالان حوزه صادرات در کشورهای حوزه خلیج فارس ناشی از عدم وجود هلدینگهای صادراتی و مشارکتی عنوان کرد و تصریح کرد: برای موفقیت در بازارهای هدف صادراتی از جمله فرصت ویژه صادرات با کشور عضو اوراسیا منوط به ساماندهی صادرکنندگان در چهارچوب هلدینگ و کنسرسیوم است.
وی عنوان داشت: از برنامه های ما در این کمیسیون رفع مشکلات بخش صادرات استان است لذا به دنبال احصای مشکلات و معضلات صادرات محصولات کشاورزی و ارائه راهکارهای کارشناسی، قانونی و مناسب برای ارتقای سهم صادرات استان فارس است.
در این جلسه دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: از چالش های مشکلات و معضلات صادرات محصولات کشاورزی عدم دسترسی به آمارهای قابل استناد در حوزه تولیدات بخش کشاورزی است که تولید کننده نمی تواند برنامه ریزی برای صادرات در این بخش داشته باشد.
هادی حنایی افزود: استانداردسازی محصولات کشاورزی به ویژه در بحث بسته بندی از موارد مهم در صادرات مناسب محصولات کشاورزی است که متاسفانه سالهاست در این بخش با مشکلات عدیده روبرو هستیم.
وی با بیان اینکه برای یک صادرات موفق باید سایر زنجیره های تجارت پیوسته باشد اظهارداشت: صادرات و تولید مناسب در فضای اقتصادی خوب امکان پذیر است اما در بحث کلان می بینیم که اقتصاد تحت الشعاع سایر تصمیم ها و حوزه هاست و متاسفانه برخی از مشکلات در حوزه صادرات سالهاست که وجود دارد و به دلیل اولویت نبودن اقتصاد در کشور، عزمی برای رفع آنها نیست.
همچنین محمد دانش نیا رئیس اداره توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز در این جلسه گفت: در حال حاضر با توجه به شرایط خاص کشور فرصت سعی و خطا به منظور بررسی بازارهای هدف را نداشته و صرفاً می بایست با اقدامات مبتنی بر مطالعات کارشناسی با حداکثر توان بر صادرات به بازارهای هدف تمرکز کنیم.
وی با تاکید بر وجود و قابل دسترس بودن آمار در حوزه کشاورزی در استان اضافه کرد: لازمه هرگونه اقدام موثر و مثبت در حوزه صادرات ، دستیابی به آمار و اطلاعات موثق در حوزه تولیدات داخل و نیاز بازارهای هدف است.
انتهای پیام/