فعالیت های خارج از ساختار تعیین شده برای گردشگری سلامت، این بخش را بلاتکلیف کرده است
فعالیت های خارج از ساختار تعیین شده برای گردشگری سلامت، این بخش را بلاتکلیف کرده است

عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی فارس گفت: بر اساس تفاهم نامه ای که بین وزارت بهداشت و وزارت میراث فرهنگی منعقد شده وظائف هر یک از بخش ها در رونق گردشگری مشخص شده اما هر یک از بخش ها و فعالان این حوزه خارج از ساختار […]

عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی فارس گفت: بر اساس تفاهم نامه ای که بین وزارت بهداشت و وزارت میراث فرهنگی منعقد شده وظائف هر یک از بخش ها در رونق گردشگری مشخص شده اما هر یک از بخش ها و فعالان این حوزه خارج از ساختار تعیین شده حرکت می کند و همین موضوع موجب بلاتکلیفی و ناتوانی ما در جهت بهره برداری مناسب از بخش گردشگری سلامت شده است.
به گزارش پگاه خبر به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، سهراب شرفی جلسه کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی فارس که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: بی تردید استان فارس به دلیل برخورداری از بیمارستان‌های مدرن و فوق تخصصی، متخصصان برجسته پزشکی و همچنین شهرت کافی و وجود هزینه‌های پایین درمانی نسبت به سایر کشورها؛ ظرفیت های فوق العاده ای در بخش گردشگری سلامت دارد اما به دلیل کاستی های بسیار به طور شایسته به جایگاه واقعی خود در زمینه گردشگری سلامت دست نیافته است.
وی با بیان اینکه بازاری گردشگری سلامت استان نیز دستخوش تغییراتی شده که آن را مطلوب ارزیابی نمی کنیم افزود: در بخش گردشگری سلامت از ابتدای مسئله که ورود گردشگر می باشد با تناقص و مشکل روبرو هستیم به طوری هم اینک گردشگر سلامت از طریق آژانس ها، شرکت های تسهیلگر و واسطه های بی نام و نشان وارد و هدایت می شوند.
شرفی اظهارداشت: همچنین عدم وجود مکانسیم درست انتقال بیمار از کشورهای دیگر و نداشتن شرکت های تخصصی در زمینه گردشگری سلامت از مشکلات اساسی ما در این حوزه در فارس است.
رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: در نخستین اقدام برای رونق گردشگری سلامت در استان باید کسانی که به صورت واسطه ای و فردی در این حوزه فعالیت می کنند ساماندهی شوند که یکی از زمینه های ساماندهی این افراد قرار گرفتن آنها تحت مجموعه شرکت های تسهیل گر است.
وی ادامه داد: اگر فعالان این عرصه ساماندهی و شناسنامه دار شوند پیامدهای مثبت و راهگشایی از جمله اعلام لیست بیمارستان های استاندارد سازی شده به سفارت خانه ها، مجوزهاو کارتها به صورت فردی دارای تاریخ یکساله باشند تا در سال جدید تابع شرایط و ضوابط خاص و از جانب یک ارگان خاص داده شود و برگزاری جلسات مستمر میراث فرهنگی با واسطه ها(آن هم در قالب شرکتهای تسهیل گر) جهت دستیابی به توافق را در پی دارد.
شرفی با بیان اینکه در حال حاضر و با استناد به تفاهم نامه منعقد شده تداخل وظائفی وجود ندارد اما هر بخش باید نقش خود را ایفا کند عنوان داشت: برای ارتقای صنعت گردشگری در استان ارگان های ذیربط در این بخش باید در کنار یکدیگر قرار گیرند و با همکاری و ارائه امتیاز به شرکت های تسهیل گر، استاندارد سازی و افزایش کیفیت ارائه خدمات گردشگری سلامت اهتمام ورزند.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس تصریح کرد: هزینه درمان در ایران و فارس نسبت به کشورهای دیگر بسیار مناسب تر و ارزان تر است و این عامل می تواند زمینه ساز گسترش گردشگری سلامت در استان نیز باشد بنابراین باید با برنامه ریزی و همکاری گردشگری سلامت استان را ساماندهی و گسترش داد.
وی با بیان اینکه موافق انحصار در هیچ بخش و زمینه ای نیستیم افزود: هر کجا انحصار ایجاد شود زمینه فساد فراهم می شود لذا در حوزه گردشگری سلامت نیز ما مخالف انحصار بخش های آن به گروه های مخالف و صرف توجه به منافع شخصی و فردی هستیم.
شرفی بیان کرد: فارس مقصد مهمی برای گردشگران سلامت است که در کنار این صنعت می توانیم ابعاد دیگر گردشگری را نیز رونق دهیم.
در این جلسه فعالان گردشگری سلامت فارس موضوعات و راهکارهای معرفی بیمارستانهای خاص (دارای مجور )IPD به سفارتخانه های ایران در کشورهای هدف، ساماندهی واسطه ها بصورت بکارگیری افراد دارای کارت و حذف افراد بدون کارت به مرور زمان، توجه به نقش تورگایدها و مترجمان عرب زبان غیرقانونی در حیطه گردشگری سلامت، اقدام در مبدا جهت جذب و پذیرش بیمار و سپس ارجاع به بیمارستانهای استان و راهکار اضافه کردن بندی به اساسنامه آژانسها جهت ورود به گردشگری سلامت به عنوان شرکت تسهیل گر را مطرح کردند.
همچنین کاظم بهادری پور نماینده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، زراعت گر فرمانده پلیس فرودگاه شیراز و نماینده نظام پزشکی نیز دیدگاه ها و مباحث مربوطه پیرامون گردشگری سلامت را مطرح کردند.
انتهای پیام/