۶ مرکز درمانی غیرمجاز در فارس تعطیل شدند
۶ مرکز درمانی غیرمجاز در فارس تعطیل شدند

سه مرکز لیزر درمانی غیر مجاز، دو مطب پزشک ، یک مرکز بینایی سنجی فاقد مجوز در شیراز و یک عطاری متخلف در مرودشت با حضور بازرسان اداره تعزیرات حکومتی بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و مرودشت و با همکاری اداره اماکن نیروی انتظامی و دستور مقام قضایی، تعطیل شدند. معاون درمان دانشگاه علوم […]

سه مرکز لیزر درمانی غیر مجاز، دو مطب پزشک ، یک مرکز بینایی سنجی فاقد مجوز در شیراز و یک عطاری متخلف در مرودشت با حضور بازرسان اداره تعزیرات حکومتی بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و مرودشت و با همکاری اداره اماکن نیروی انتظامی و دستور مقام قضایی، تعطیل شدند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز  روز پنجشنبه با بیان اینکه انجام لیزر تنها یک تکنیک نیست و نیاز به اطلاعات وسیعی در زمینه بیماری‌های پوست دارد، گفت: طبق قوانین وزارت بهداشت، تنها پزشکان دارای صلاحیت و مورد تایید که دارای دانش پزشکی در مورد پوست و مو باشند، می ‌توانند در این حوزه‌ مداخله درمانی داشته و از دستگاه های لیزر پرتوان استفاده کنند، اما شاهد هستیم افرادی با کمترین سطح دانش و حتی در آرایشگاه ها، در این حوزه‌ ورود کرده و آسیب‌ های جبران‌ ناپذیری به سلامت مردم وارد می کنند.

دکتر علی اکبری افزود: با جدیت بر ارائه خدمات درمانی در محدوده تحت پوشش دانشگاه نظارت می شود و در برخورد با افرادی که منافع اقتصادی خود را بر سلامت مردم ترجیح می دهند، هیچگونه کوتاهی نداریم.

وی همچنین در ارتباط با راه اندازی مراکز بدون مجوز گفت: ضروری است پزشکان و پیراپزشکان قبل از همکاری یا عقد قرارداد با افراد و مراکز درمانی، نسبت به وجود مجوز قانونی فعالیت، اطمینان داشته باشند، مجوز فعالیت قانونی، باید اداره صدور پروانه های معاونت درمان صادر شود، در غیر اینصورت مرکز، کلینیک و یا مطب غیر قانونی دائر شده است و در صورت مشاهده تعطیل می شود.

دکتر اکبری تاکید کرد: شهروندان تنها از مراکز دارای مجوزهای قانونی خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنند و از مراجعه به این افراد یا مراکز فاقد مجوز خودداری کنند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف مراتب را به شماره تلفن ۱۸۱۹ گزارش دهند.

تعطیلی یک عطاری متخلف در مرودشت

همچنین یک باب عطاری متخلف در مرودشت به دلیل دخالت متصدی در امر درمان و فروش محصولات و داروهای غیرمجاز، تعطیل شد.

سرپرست شبکه بهداشت درمان و آموزش شهرستان مرودشت، با اعلام این خبر، گفت: با دریافت گزارش هایی مبنی بر دخالت متصدی مغازه عطاری در امر درمان، موضوع به بازرسان بهداشت محیط این شبکه ارجاع شد.

دکتر مجید اکبر زاده افزود: پس از تائید تخلف، با دستور مقام قضایی از ادامه فعالیت این عطاری جلوگیری و نسبت به تعطیلی آن اقدام شد.

او با بیان این موضوع که عده ای با بی توجهی به سلامت جامعه، خود را مجاز به توصیه و حتی تجویز مصرف گیاهان دارویی می دانند، اعلام کرد: با توجه به اینکه فعالیت صنف عطاری با سلامت مردم ارتباط دارد، عطاری ‌ها نیز مانند دیگر اصناف باید طبق ضوابط مشخص و در حدود اختیارات قانونی اقدام به فعالیت کنند که وظیفه مجموعه سلامت نیز، نظارت مستمر بر نحوه ارایه خدمات مرتبط با حوزه سلامت جامعه است.

دکتر اکبرزاده تاکید کرد: حتی گیاهان دارویی هم در صورتی که با حجم و اندازه استاندارد تجویز نشود، عوارض جانبی به همراه دارد که در این زمینه باید اطلاع رسانی بیشتری انجام شود.

وی از همشهریان خواست تا در صورت مشاهده هر گونه مواردی که بهداشت و سلامت عمومی جامعه را به خطر می اندازد، با شماره ۱۹۰ سامانه ارتباطات مردمی وزارت بهداشت تماس گرفته تا بازرسان سلامت در کمترین زمان به شکایت مربوطه رسیدگی کنند.