کد خبر:24765
پ
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری:

دانشگاه شیراز محل اولین نهال تولید علم در کشور است

به گزارش پگاه خبر؛محمدعلی زلفی‌گل،  در آیین معارفه رئیس جدید دانشگاه شیراز به صورت بر خط برگزار شد، اظهار داشت: دانشگاه بدون دانشجو مانند کالبد بدون روح است. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شیراز شهر شعر و شعور، ادب و اخلاق، ایمان و انصاف و محبت و مداراست و از افتخارات بزرگ زندگی من […]

به گزارش پگاه خبر؛محمدعلی زلفی‌گل،  در آیین معارفه رئیس جدید دانشگاه شیراز به صورت بر خط برگزار شد، اظهار داشت: دانشگاه بدون دانشجو مانند کالبد بدون روح است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شیراز شهر شعر و شعور، ادب و اخلاق، ایمان و انصاف و محبت و مداراست و از افتخارات بزرگ زندگی من این است که بهترین دوران زندگیم را در دانشگاه شیراز گذرانده ام، چرا که دانشگاه شیراز محل کاشت اولین نهال تولید علم در کشور است و اساتید برجسته این دانشگاه بودند که جسارت و شجاعت به خرج دادند و برای اولین مرتبه در ایران، دوره های دکترا را تاسیس کردند.
زلفی گل ادامه داد: ما برای همیشه قدردان استادان و جامعه فرهیخته دانشگاه شیراز و روسای ادوار گذشته تا حال آن هستیم و ای کاش امروز فرزندان این سرزمین بدانند که جا پای چه افراد بزرگی می گذارند و میراث داران چه انسان های بزرگی هستند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، از نوآوری های دیگر دانشگاه شیراز، وجود خوابگاه متاهلین برای دانشجوهای تحصیلات تکمیلی، دانست و گفت: این خط مشی دانشگاه شیراز باعث شده که ما به تاسی از آن به فکر ایجاد این خوابگاه ها در بقیه دانشگاه ها هم باشیم.
وی گفت: جامعه دانشگاهی باید برای سایر اقشار الگو باشد و همه انرژی دانشگاه برای دوام و بقای جمهوری اسلامی صرف شود.
مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز نیز در این مراسم دانشگاه شیراز را دارالعمی در دارالعلم شیراز دانست و تاکید کرد: تا کنون هر کس وارد دانشگاه شیراز شده است، فارغ از جناح بندی و جریانات سیاسی، با غیرت و همیّت برای بالندگی دانشگاه تلاش کرده است.
حجت الاسلام نیری نگاه به پژوهش و فناوری را در جهت تحقق تمدن نوین اسلامی، بسیار مهم دانست و گفت: دانشگاه شیراز باید سهم خود را انجام دهد و آینده دانشگاه باید آینده بهتری باشد.
در ادامه مراسم نادگران گزارشی از فعالیت های انجام شده در دانشگاه با شاخص های مدیریتی، برنامه ای و عملکردی را بیان کرد و از موذنی به سبب پذیرفتن این مسوولیت تشکر کرد و قول داد که در راه ارتقای دانشگاه بزرگ شیراز از هیچ کمک و تلاشی دریغ نکند.
نادگران دوره مدیریتی خود را یک دوره پر چالش و پر بحران عنوان کرد و گفت: با وجود تحریم های ظالمانه و تورم و کمبود امکانات از سویی و شیوع همه گیری بیماری کرونا و مسائل آن از سوی دیگر، خدا را شاکریم که از این امتحان تا اینجا سربلند بیرون آمده ایم و هیچ وقفه ای در امور آموزشی و فرهنگی دانشگاه به وجود نیامد و این مرهون تلاش و درایت و همت همه عزیزان در دانشگاه است.
وی در گزارش مجمل خود به بحث تفویض اختیار به معاونان و روسای دانشکده ها و دادن اختیار نسبی به آنها و به کارگیری اعضای هیات علمی جوان و یانوان در پست های مدیریتی و ایجاد شورای عالی آموزشی، پژوهشی و فناوری اشاره کرد و گفت: این کار در عین نظارت و برنامه ریزی و جلسات متعدد و مستمر بسیار سودمند بود و کلیات این طرح از برترین دستاوردهای دوران مدیریت من بوده است.
نادگران اشاره ای هم به تاسیس برج فناوری و نوآوری دانشگاه شیراز داشت و از موذنی خواست که این مهم را پیگیری کند.
دکتر داداشی، معاون وزیر علوم و رئیس امور دانشجویان، بر روی سن رفت و سخنرانی خود را درباره مرجعیت علمی و چالش های روبروی آن، ایراد کرد.
وی علوم بنیادین را در عین هزینه بر، بلند مدت، بدون کاربرد و عدم ارتباط با محیط های کسب و کار بودن، بسیار تاثیر گزار و ضروری دانست و گفت: نظریه پردازی و تولید معرفت و ترویج گفتمان از نتایج همین علوم بنیادین است و اقثر و تلولو آن در رشته ها و علوم دیگر خود را نشان می دهد.
معاون وزیر علوم و رئیس امور دانشجویان، اشاره ای به شرایط کشور کرد و گفت: در این رویکر و شرایطی که قرار گرفته ایم، بیشتر در راستای حرکت به سمت رشته های خدمات محور و کلینیکی حرکت می کنیم، چون مگاه کوتاه مدت در کشور ما مرجعیت علمی را تحت الشعاع قرار داده است‌.
داداشی به بحث آمایش سرزمینی اشاره کرد و اضافه نمود: آموزش عالی کشور و منطقه به منطقه آن باید بر اساس آمایش سرزمینی، برنامه ریزی گردد و این مهم می طلبد که دانشگاه ها با استانداری ها هماهنگ و همراه شوند.
وی در پایان اضافه کرد: برای دستیابی به مرجعیت علمی، هیچ چاره ای نداریم جز بین المللی شدن و بین المللی فکر کردن و ارتباط تنگاتنگ با دانشگاه های کشور های همجوار.
این مراسم با اهدای لوح و هدایایی به حمید نادگران و قرائت حکم محمد موذنی پایان یافت.
انتهای پیام/ابراهیم عباسی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید