کد خبر:24314
پ
پنجاهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس:

رتبه ششم فارس در پایش فضای کسب و کار در تابستان ۱۴۰۰

به گزارش پگاه خبر؛پنجاهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فار با ارائه گزارش عملکرد شورای گفتگوی استان و گزارش پایش فضای کسب و کار استان و شاخص مدیران خرید و دستور جلسه تحویل خدمات آب و فاضلاب تا درب واحدهای تولیدی مستقر در شهرک صنعتی توسط شرکت آبفای شیراز، پیگیری اجرای ماده […]

به گزارش پگاه خبر؛پنجاهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فار با ارائه گزارش عملکرد شورای گفتگوی استان و گزارش پایش فضای کسب و کار استان و شاخص مدیران خرید و دستور جلسه تحویل خدمات آب و فاضلاب تا درب واحدهای تولیدی مستقر در شهرک صنعتی توسط شرکت آبفای شیراز، پیگیری اجرای ماده ۲۳ قانون خدمات کشوری و ممانعت از فعالیت میهمان سراهای دولتی، بازنگری در ضوابط استقرار واحدهای صنعتی در زونبندی های تعریف شده توسط اداره حفاظت محیط زیست و اداره نظارت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و بررسی شیوه برخورد با صنایع آلاینده، واحدهای مزاحم و بدون مجوز در حریم کارخانجات دارای مجوز برگزار شد.
جمال رازقی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس در این جلسه بیان کرد: نتایج پایش ملی محیط کسب وکار ایران در تابستان ۱۴۰۰ معادل عدد ۵٫۹۱ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) را به عنوان شاخص کل نشان می دهد که اندکی نامساعدتر از وضعیت این شاخص در ارزیابی فصل گذشته (بهار ۱۴۰۰با میانگین ۵٫۹۰) است.
وی افزود: همچنین این ارزیابی بیانگر آن است که از نظر فعالان اقتصادی مشارکت کننده در این پایش، وضعیت برخی مؤلفه های مؤثر بر محیط کسب وکار ایران در تابستان ۱۴۰۰ بسیار جزئی نامساعدتر شده است.
رازقی اظهارداشت: فعالان اقتصادی کشور به طور متوسط، میزان تاثیر کرونا بر کسب‌وکار را ۶٫۴۴ ارزیابی کردند.
رئیس اتاق بازرگانی فارس با ارائه گزارش عملکرد پایش فضای کسب و کار استان فارس اضافه کرد: در این پایش فارس در رتبه ششم فضای کسب و کار در فصل تابستان ۱۴۰۰ قرار گرفته است.
وی ادامه داد: استان فارس در تابستان ۱۴۰۰، توانسته امتیاز ۵٫۷۱ از ۱۰ را کسب نماید که نسبت به فصل بهار ۱۴۰۰ به میزان ۲ درصد وضعیت استان مساعد شده است.
رازقی عنوان داشت: استان فارس از میان ۳۱ استان با ۵ پله بهبود نسبت به فصل بهار ۱۴۰۰، از رتبه ۱۱ به رتبه ۶ کشور ارتقا یافته است.
وی تصریح کرد: نگاهی به وضعیت پایش فضای کسب و کار استان طی یک سال گذشته نشان می دهد که محیط کسب و کار نسبت به فصل گذشته به میزان ۲٫۵۴ درصد و نسبت به تابستان ۱۳۹۹ به میزان ۲ درصد مساعدتر شده است. با توجه به اینکه تابستان ۱۴۰۰ همزمان با گستردگی شیوع ویروس کرونا و تعطیلی هفته ای کشور بوده است اما وضعیت مساعدتر از تابستان ۱۳۹۹ ارزیابی شده است.
رازقی افزود: در تابستان ۱۴۰۰، فعالان اقتصادی استان فارس در این پایش، به‌ترتیب سه مؤلفه غیرقابل پیش ‏بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات، دشواری تأمین مالی از بانک ها، بی‏ ثباتی سیاست‏ها، قوانین و مقررات و رویه ‏های اجرایی ناظر بر کسب و کار را نامناسب‌ترین مؤلفه‌های محیط کسب‌ و کار کشور نسبت به سایر مؤلفه‌ها ارزیابی کردند.
وی بیان کرد: مولفه های مساعد شناسایی شده توسط فعالان اقتصادی استان فارس نیز به ترتیب شامل محدودیت دسترسی به آب، محدودیت دسترسی به حامل های انرژی، محدودیت های دسترسی به شبکه تلفن همراه و اینترنت، نحوه استقبال مشتریان از نوآوری و ابتکار در ارائه خدمات و محصول عنوان کرد.
رئیس اتاق بازرگانی فارس اظهارداشت: بر اساس نظرسنجی های صورت گرفته از واحدهای مورد پایش قرار گرفته، میزان تاثیر گذاری کرونا بر رشته فعالیتهای استان در تابستان ۱۴۰۰ معادل امتیاز ۶٫۴۸ بوده است. بیشترین تاثیر کرونا بر بخش خدمات با امتیاز ۶٫۸۰ ، کشاورزی ۶٫۳۳ و صنعت ۶٫۰۹ بوده است.
رازقی گفت: ایجاد امیدواری در میان شاخص‌ها و عوامل معیارهای اقتصادی پس از فعالیت دولت سیزدهم مشهود بوده و امیدواریم این نویدهای امیدواری ناامید نشود.
وی اضافه کرد: ما در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان تلاش می کنیم مشکلات اقتصادی فارس را احصا و موانع آن را برطرف کنیم و شاهد رونق تولید، اشتغال، اقتصاد و صادرات و بهبود فضای کسب و کار استان باشیم.

در ادامه این جلسه استاندار فارس، از شرکت آبفای شیراز و شرکت شهرک‌های صنعتی فارس خواست طی بازه زمانی یکماهه برای تامین آب شهرک صنعتی این کلانشهر اقدام کند.
محمدهادی ایمانیه افزود: شرکت آبفا و شرکت شهرک‌های صنعتی فارس تنها یک ماه فرصت دارند تا زمینه امضای تفاهم نامه برای تامین آب شرب و آب صنعتی مورد نیاز شهرک صنعتی را تامین کنند.
وی ادامه داد: هزینه آبی که قرار است به شهرک صنعتی برسد براساس تعرفه صنعتی خواهد بود.

در این جلسه پس از مذاکرات و تبادل نظر موارد زیر مصوب گردید:

اداره توزیع برق شیراز جدول قطعی برق با برنامه و بدون برنامه در طول تابستان ۱۴۰۰ تهیه و به استانداری اعلام نماید. همچنین موضوع قطعی برق به موقع و از قبل به واحدها اطلاع رسانی گردد. گزارش خسارات وارده به صنایع استان که توسط اتاق بازرگانی فارس تهیه شده است به شورای گفتگوی ملی اعلام و از طریق دبیرخانه ملی این شورا پیگیری گردد.
جلسه ای با حضور دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری، ادارات برق، اتاق بازرگانی و تعدادی از واحدهای صنعتی استان برگزار گردد و تدابیری اندیشیده شود که چنانچه بدون اطلاع قبلی قطعی برق صورت گیرد واحدهای صنعتی حق شکایت از ادارات برق استان را داشته باشند.
شرکت شهرکهای صنعتی و آبفای شیراز ظرف مدت یک ماه تفاهم نامه ای در خصوص تامین آب شرب، مصرفی و فضای سبز شهرک صنعتی و شیوه آبرسانی تا درب واحدها را تعیین و به دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری ارسال نمایند.
کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی فارس جلسه ای با حضور هتل ها و اقامتگاه های بخش خصوصی، میراث فرهنگی و سازمان های ذیربط برگزار نموده و مشخص نمایند که چه تعداد اقامتگاه ها به بخش خصوصی واگذار شده و چه تعداد با وجود آنکه مختص مراکز دولتی هستند، خدمات عمومی نیز ارائه می دهند و گزارش آن در جلسه آتی شورا مطرح گردد.
جلسه ای با حضور سازمان صنعت- معدن و تجارت، سازمان حفاظت محیط زیست، اداره نظارت دانشگاه علوم پزشکی و اتاق بازرگانی تشکیل و پیش نویس پیشنهادات بازنگری در ضوابط مد نظر تهیه و به دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس جهت نامه نگاری به وزارتخانه، ارسال شود.
انتهای پیام/ابراهیم عباسی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید