مرزهای کردستان نیازمند مدیریت واحد هستند
مرزهای کردستان نیازمند مدیریت واحد هستند

رئیس کل گمرک کشور گفت: مدیریت واحد مرزی در مرزهای استان کردستان برای تسهیل در امر مراودات تجاری و مرزی ضروری است و باید ایجاد شود. به گزارش پگاه خبر به نقل از ایرنا ، مهدی میراشرفی روز پنجشنبه در سی و چهارمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی کردستان که با حضور محمد […]

رئیس کل گمرک کشور گفت: مدیریت واحد مرزی در مرزهای استان کردستان برای تسهیل در امر مراودات تجاری و مرزی ضروری است و باید ایجاد شود.

به گزارش پگاه خبر به نقل از ایرنا ، مهدی میراشرفی روز پنجشنبه در سی و چهارمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی کردستان که با حضور محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور برگزار شد، اظهار داشت: امروز یکی از شرکای اصلی ایران، عراق و اقلیم کردستان است که از اهمیت خاصی در حوزه اقتصادی برای ما برخوردار هستند.

وی با اشاره به اینکه ساماندهی فیزیکی مرزهای ایران با عراق با اولویت ویژه انجام شود، اضافه کرد: مدیریت واحد مرزی هنوز در مرزهای استان کردستان وجود ندارد در حالیکه انتظار داریم با محوریت استاندار، اداراتی که در مرز باشماق مریوان مستقرند، مدیریت واحد را بپذیرند.

رئیس کل گمرک کشور گفت: کشور سوریه اکنون در حال بازسازی است و نباید از این بازار غافل بمانیم و یکی از نقاطی که از نظر فاصله می‌تواند به کشور سوریه کالا صادر کند، مرز باشماق است چرا که با تحول در سوریه خدمات، حمل و نقل و صادرات رونق پیدا کرده و باید ایران از بازار این کشور، بهره لازم را ببرد.

میراشرفی یادآور شد: برخی از دستگاه‌ها فعالیت خود را در مرز برون سپاری کرده و تعدادی از سازمان‌ها هم خواستار و متقاضی استقرار نیروهای خود و عدم واگذاری اختیاراتشان به بخش‌های دیگر هستند.

وی به دیگر خواسته‌های مطرح شده در کارگروه مرز و گمرک استان که شب گذشته برگزار شد، اشاره کرد و افزود: ۲۴ ساعته کردن فعالیت در مرز باشماق و به عبارتی انجام ۲ شیفت کاری از جمله خواسته‌های فعالان اقتصادی استان است.

رئیس کل گمرک کشور تبدیل ثبت سفارش کالاهای مرزنشینی به ثبت آماری را از دیگر خواسته‌های مطرح شده اعلام کرد و گفت: برخی سازمان‌ها به مدیریت واحد مرزی تمیکن نمی‌کنند و این مشکل باید برطرف شود.

میراشرفی تاکید کرد: آموزش‌های لازم به گمرکات کشور عراق توسط گمرکات ایران ارائه شده و جالب است مدیریت واحد مرزی آنها بسیار بهتر شده است.