در دیدار رئیس اتاق بازرگانی فارس با سفیر آفریقای جنوبی در ایران مطرح شد: دوران سخت تحریم های اعمال شده بر ایران گذراست و شرکای تجاری ایران کشورهایی خواهند بود که در دوران سخت در کنار ما بودند.
در دیدار رئیس اتاق بازرگانی فارس با سفیر آفریقای جنوبی در ایران مطرح شد: دوران سخت تحریم های اعمال شده بر ایران گذراست و شرکای تجاری ایران کشورهایی خواهند بود که در دوران سخت در کنار ما بودند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: دوران سخت تحریم های اعمال شده بر ایران گذراست و شرکای تجاری ایران کشورهایی خواهند بود که در دوران سخت در کنار ما بودند که امیدوارم این سفر برکات آثار اقتصادی و فرهنگی برای کشور ایران استان فارس داشته باشد.   به گزارش پگاه خبر به […]

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: دوران سخت تحریم های اعمال شده بر ایران گذراست و شرکای تجاری ایران کشورهایی خواهند بود که در دوران سخت در کنار ما بودند که امیدوارم این سفر برکات آثار اقتصادی و فرهنگی برای کشور ایران استان فارس داشته باشد.

 

به گزارش پگاه خبر به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، جمال رازقی در دیدار اختصاصی با سفیر آفریقای جنوبی در این اتاق بیان کرد: استان فارس پتانسیل های فراوانی در بخش های کشاورزی، پزشکی، علمی، گردشگری، معادن و غیره دارد به طوری که در بخش کشاورزی بین ۱۰ تا ۱۴ میلیون تن محصولات کشور را تامین می کند.
وی افزود: همچنین تنوع معادن، برخورداری از ذخایر عظیم گاز و صنایع پتروشیمی، فعالیت ۷۰۰ واحد صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی استان و وجو ۱۶ کارخانه سیمان از دیگر ظرفیت های فارس است که امسال نخستین محموله سیمان از استان فارس به آفریقای جنوبی صادر شده است.
رازقی اظهارداشت: در بخش فرهنگی و گردشگری نیز وجود آثار تاریخی مانند آرامگاه حافظ و سعدی، آثار دوران زندیه، تخت جمشید، پاسارگاد و نقش رستم و باغ ارم از جلوه های منحصر به فرد و پتانسیل های بزرگ فارس در ایران و دنیاست.
وی اضافه کرد: همچنین وجود دانشگاه های معتبر در فارس موجب شده امروز این استان به قطب پزشکی در منطقه تبدیل شود و یک سوم تخت های بیمارستانی فارس به گردشگران کشورهای مختلف که برای درمان به این استان مراجعه می کنند اختصاص داده شده و ما در این زمینه در فصول مختلف میزبان گردشگران و توریسم سلامت از کشورهای مختلف در شهر شیراز هستیم.
رئیس اتاق بازرگانی فارس با اشاره به روابط کشور ایران و آفریقای جنوبی در ادوار مختلف ادامه داد: با وجود روابط دوستانه ای که از دیرباز بین ایران و آفریقای جنوبی وجود دارد اما حجم مبادلات تجاری ما بسیار اندک است.
رازقی با تاکید بر پتانسیل های تجار فارس عنوان داشت: آماده توسعه همکاری های اقتصادی تجار و بازرگانان فارس با آفریقای جنوبی هستیم گرچه باور داریم شرایط اقتصادی و تجاری ایران هر روز امیدبخش تر می شود.
وی تصریح کرد: کشور ایران یکی از بزرگترین ذخایر گاز دنیا را دارد و به طور حتم در اقتصاد آینده جهان نقش موثری در تولید غذا و انرژی خواهد داشت.
رازقی افزود: باید برای بررسی و توسعه زمینه های همکاری اتاق بازرگانی فارس و آفریقای جنوبی، جلسات مداوم به صورت عملیاتی با هدف افزایش مبادلات دو منطقه را دنبال کنیم تا بتوانیم در سالجاری هیات اقتصادی از فارس به آن کشور اعزام و میزبان هیاتی نیز از آفریقای جنوبی در شیراز باشیم.
در این جلسه سفیر آفریقای جنوبی در ایران نیز گفت: مردم استان فارس بسیار مهربان، صمیمی، مهمان نواز و خلاق هستند و این ویژگی های شایسته و درخورشان برای این استان است.
ویکا کومالو ادامه داد: جاذبه های اقتصادی و فرهنگی استان فارس مورد توجه ماست و این موضوع را در قالب کمیسیون مشترک دنبال خواهیم کرد.
وی اظهارداشت: مردم آفریقای جنوبی در روزهای سخت در دوران های گذشته، حضور مردم ایران در کنارشان را هرگز فراموش نمی کنند و امروز آفریقای جنوبی آگاهانه در کنار مردم ایران است.
کومالو افزود: در چند هفته گذشته چهاردهمین نشست مشترک ایران و آفریقای جنوبی با حضور سران دو کشور برگزار شد که در آن نشست مسائل مختلفی مطرح و راهکارهای همکارهای بیشتر دو طرف مذاکرات مثبتی انجام شده است.
سفیر آفریقای جنوبی در ایران با بیان اینکه مردم ایران بسیار خلاق و نوآور و مقاوم هستند و دوران سخت را پشت سر می گذارند اضافه کرد: گسترش روابط دو کشور ایران و آفریقای جنوبی را با جدیت دنبال می کنیم و این را برای خودمان یک تعهد به مردم ایران می دانیم.
وی افزود: در زمینه گردشگری تاثیر تحریم ها موجب شده هزینه سفر و گردشگری برای مردم دو کشور افزایش یابد اما تلاش می کنیم این بخش را با روابط شهر شیراز و استان فارس با آفریقای جنوبی تقویت کنیم که در این زمینه نیز مذاکرات و بررسی هایی با فعالان گردشگری شهر شیراز انجام دادیم.
کومالو بیان کرد: همچنین معدن و سلامت از بخش هایی است که موقعیت های خوبی را برای همکاری های دو طرف ایجاد خواهد کرد به طوری که کشور آفریقای جنوبی بهترین فناوری ها و تجهیزات معدنی در دنیا را دارد که می توانین از این پتانسیل ها در کوتاه و بند مدت برای تقویت روابط و جذب سرمایه گذاری شرکت های آفریقایی در بخش معدن ایران و فارس استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه خواستار تبادل تخصص ها در دو کشور را در علوم مختلف هستیم ادامه داد: در بررسی هایمان به این موضوع رسیدیم که ایران و آفریقای جنوبی در بسیاری از زمینه ها می توانند یکدیگر را تکمیل کند که در حال بازنگری ظرفیت ها برای تقویت روابط دو طرف هستیم.
کومالو عنوان داشت: انتظار ما انجام کار عملی و ملموس در روابط دو طرف برای مردم به ویژه تجار و بازرگانان دو کشور است که ما در این زمینه برنامه ریزی های مورد نیاز را انجام خواهیم داد.
انتهای پیام/