وزیر کشور: ایران اسلامی در مقاومت برابر استکبار نمره قبولی گرفت
وزیر کشور: ایران اسلامی در مقاومت برابر استکبار نمره قبولی گرفت

وزیر کشور گفت: با توجه به شرایطی که در آن قرار داریم، مردم، مسئولان و مجموعه نظام اسلامی در زمینه مقاومت برابر استکبار نمره قبولی گرفته‌ و تسلیم زیاده خواهی دشمنان نشدند. عبدالرضا رحمانی فضلی عصر شنبه در نشست کارگروه توسعه اقتصادی کردستان با بیان اینکه نمونه این موفقیت پشت سر گذاشتن تنش‌های مختلف داخلی […]

وزیر کشور گفت: با توجه به شرایطی که در آن قرار داریم، مردم، مسئولان و مجموعه نظام اسلامی در زمینه مقاومت برابر استکبار نمره قبولی گرفته‌ و تسلیم زیاده خواهی دشمنان نشدند.

عبدالرضا رحمانی فضلی عصر شنبه در نشست کارگروه توسعه اقتصادی کردستان با بیان اینکه نمونه این موفقیت پشت سر گذاشتن تنش‌های مختلف داخلی و خارجی در سال‌های گذشته است، اظهار کرد: به عنوان کشوری که به دنبال صلح و توسعه هستیم باید این شرایط را در کشورهای منطقه نیز ایجاد کنیم.

وی افزود: کشورهایی که از هزاران کیلومتر دورتر با عنوان ایجاد صلح به منطقه می‌آیند باید بدانند نمی‌توانند رد پایی دایمی از خود در این منطقه باقی بگذارند چون این ایران است که در ۴۰ سال گذشته توانسته تاثیر خود در منطقه را به خوبی بگذارد.

وزیر کشور اضافه کرد: این کشورها در چند مدت گذشته ایران را تهدید می‌کردند که اگر پای مذاکره نیایید تحریم ها را شدیدتر می‌کنیم در حالیکه ایران توانسته با اتکا به آرمان های انقلاب اسلامی و مقاومت مردم این مراحل سخت را پشت سر بگذارد.

رحمانی فضلی با بیان اینکه ایران در این مدت تمام چالش های خود را پشت سر گذاشته اما وابستگی به صنعت نفت را همچنان دارد، یادآور شد: انتظار می رود با اتکا به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی این چالش نیز پشت سر گذاشته شود لذا استان کردستان نیز باید سهم خود را در این حوزه به خوبی ایفا کند.

چهار استان دارای سند توسعه است
وزیر کشور اظهار داشت: این وزارتخانه در دولت تدبیر و امید توسعه استان‌ها را با سه بخش سند توسعه، انتخاب ۳۱ شهرستان به عنوان شهرستان کمتر توسعه یافته و تشکیل شورای استان ها در دستور کار قرار داده است.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه تاکنون برای چهار استان سند توسعه بر اساس اولویت استان ها تدوین شده است، گفت: در اقدام دیگر استان ها به پنج منطقه تقسیم شدند تا برابر برنامه ریزی های انجام شده،  توسعه آنها به صورت منسجم تری انجام شود و برای این اقدام اهل فن کشور در حال فعالیت هستند ضمن اینکه در این حوزه استان ها به صورت همزمان در حال الگو برداری از برنامه‌های سایر استان‌ها هستند.

کشورمان در حوزه اقتصادی توازن منطقه ای جای کار دارد
وزیر کشور با بیان اینکه ایران در توازن های منطقه ای با چالش روبرو است، افزود: طی ۴۰ سال گذشته در حوزه زیرساخت ها به توازن نسبی رسیده ایم اما در حوزه توازن اقتصادی همچنان جا برای کار وجود دارد.
رحمانی فضای تاکید کرد: مدیران استانی باید از ظرفیت های در سطح استانی و ملی استفاده کرده  تا بتوانند کشور را از چالش عدم توازن منطقه ای نجات دهند.
وی گفت: در استان کردستان پروژه ها اولویت بندی شده و در سفر آینده رییس جمهور به این استان طرح های ویژه ای احداث و یا به بهره برداری می‌رسند.

تقویت پشتوانه موسیقیایی سنندج ضروری است
وی با اشاره به ثبت سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی در سازمان یونسکو افزود: ثبت سنندج در این لیست به پشتوانه فرهنگ غنی موسیقی کُردی بوده و باید برای پویایی آن تمام دست اندرکاران تلاش کنند.

 کردستان باید نقش تاریخی خود را تکرار کند

وی با اشاره به اینکه اکنون به گونه‌ای شده که کشور در حوزه‌های مختلف گام‌های بزرگی برداشته است، گفت: کردستان نیز باید نقش تاریخی خود را در این عرصه یک بار دیگر ایفا کند البته باید موانع توسعه استان برطرف شود که پیگیر رفع مسائل و مشکلات این منطقه هستیم.
رحمانی فضلی با بیان اینکه اگر در استان فقر و فلاکت باشد،  مسئولان مقصر هستند، اضافه کرد: رشد اعتبارات عمرانی کردستان در سال های اخیر نشان از برداشتن گام بلندی برای توسعه در این استان است.
وزیر کشور با بیان اینکه در بخش‌های خصوصی و مردمی هم باید حرکت‌هایی شکل گیرد، افزود: قانون اساسی برای همه یکسان دیده شده و تبعیضی در هیچ حوزه‌ای وجود ندارد و نابخردی و نادانی است که کسی فکر کند بین مردم ایران تفاوتی هست.
وی با اشاره به اینکه دشمنان در حال شایعه‌سازی و تفرقه‌افکنی هستند، یادآور شد: نظام مامبتنی بر رای و خواست مردم است و آنها می‌توانند در پیشبرد برنامه‌ها موثر باشند.

وزیر کشور با اشاره به اینکه با هم بودن حول برنامه توسعه گام موثری در پیشرفت استان است، اظهار داشت: راه توسعه کردستان و استان‌های مرزی که به ناحق عقب افتاده مانده‌اند پیوندهای وسیع بین این مناطق در کشور و دریافت سهم خود از تمام توانمندیهای ملی است البته کوشش استانی باید به ملی تبدیل و روزانه اخبار نوید بخشی از این استان‌ها باید در سطح ملی پخش شود.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور روز شنبه همراه برخی از معاونان خود از جمله دین پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی، جمالی نژاد معاون عمران و توسعه شهری و روستایی و رستم وندی رئیس سازمان امور اجتماعی این وزارتخانه در سفری ۲ روزە بە کردستان آمد.

ادای احترام به مقام شامخ شهدا، بازدید از نواحی منفصل و برخی پروژەهای عمران شهری از جمله مراحل اتصال بلوار کردستان به بلوار ساحلی و تقاطع غیر همسطح توحید،  شرکت در جلسە شورای توسعە استان، نشست با فعالان اقتصادی، دیدار با مردم، نشست با روحانیون و ماموستایان دینی و شرکت در جشن بزرگ میلاد پیامبر (ص) بە مناسبت آغاز هفتە وحدت از برنامەهای وزیر کشور در سفر به کردستان است.