کد خبر:17924
پ
در اولین سال اجرای گندم بنیان در شیراز؛

انتظار افزایش ۲۰ درصدی تولید در مزارع گندم بنیان شیراز

به گزارش پگاه خبر، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از انتظار افزایش تولید ۲۰ درصدی در مزارع طرح گندم بنیان این شهرستان خبر داد و گفت: در اولین سال اجرای این طرح در شهرستان شیراز یک هزار هکتار از مزارع گندم به اجرای آن اختصاص دارد. ذبیح الله سیروسی با تاکید بر اینکه افزایش تولید […]

به گزارش پگاه خبر، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از انتظار افزایش تولید ۲۰ درصدی در مزارع طرح گندم بنیان این شهرستان خبر داد و گفت: در اولین سال اجرای این طرح در شهرستان شیراز یک هزار هکتار از مزارع گندم به اجرای آن اختصاص دارد.

ذبیح الله سیروسی با تاکید بر اینکه افزایش تولید تا ۳۰ درصد نیز در طرح گندم بنیان مد نظر است، تصریح کرد: امیدواریم مزارع گندم بنیان این شهرستان میانگین عملکرد ۶۵۰۰ کیلوگرم در هر هکتار را پشت سر بگذارند.
به گفته وی؛ میانگین عملکرد مزارع گندم آبی شهرستان شیراز در سال زراعی گذشته ۵۵۰۰ کیلوگرم در هر هکتار بوده است که در مزارع طرح گندم بنیان با توجه به اقدامات انجام شده بهبود بیش از یک هزار کیلوگرمی در هر هکتار پیش بینی می شود.
این مقام مسئول ابراز کرد: با اجرای این طرح با آب کمتر، تولید بیشتری حاصل می شود و ضمن ایجاد باور در کشاورز، کاهش هزینه های تولید، افزایش درآمد کشاورز و بهبود معیشت نیز حاصل می شود.
او با اشاره به اینکه در نظام زراعی گندم بنیان افزایش عملکرد محصول با انجام یک سلسله اقدامات فنی میسر می شود، افزود: اقدامات به زراعی از جمله تغییر الگوی کاشت مانند کشت روی پشته های بلند با تامین یک دستگاه کشت به صورت امانی، کشت در کف جوی، تخصیص کود های ویژه مزارع نمایشی و انجام آزمون های خاک مزارع از جمله کار های ویژه انجام شده در مزارع گندم بنیان شهرستان شیراز است.
سیروسی با تاکید بر نظارت مستمر کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز بر مزارع گندم و مدیریت آنها خصوصا در طرح گندم بنیان اضافه کرد: به منظور ترویج و آشنایی کشاورزان با نظام زراعی گندم بنیان چهار مزرعه به عنوان سایت الگویی در سه دهستان این شهرستان راه اندازی و اقدامات به زراعی و به نژادی در آنها به خوبی انجام شده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز اظهار کرد: امیدواریم با موفقیت این طرح در کشت جاری و مشاهده عینی افزایش عملکرد های مورد انتظار پس از برداشت، در سنوات آینده سطوح طرح گندم بنیان در شهرستان شیراز افزایش چشمگیر داشته باشد.
در سال زراعی جاری بیش از ده هزار و ۶۷۰ هکتار از اراضی شهرستان شیراز به کشت گندم آبی اختصاص دارد که پیش بینی می شود عملیات برداشت از این مزارع از اواخر خرداد ماه آغاز و با احتساب میزان خسارت خشکسالی احتمالی، بیش از ۴۲ هزار تن محصول گندم تولید شود.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید