آیت الله دژکام : کمبود سرمایه‌گذاری در فارس جبران شود.
آیت الله دژکام : کمبود سرمایه‌گذاری در فارس جبران شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه آمارهای اشتغال زایی و رشد صادرات در کشور امیدوار کننده است، گفت: صادرات غیرنفتی در هفت ماه اول امسال با ثابت بودن ارزش پایه نسبت به سال گذشته، ١٠ درصد و به لحاظ ارزشی نیز ٢٧ درصد رشد داشته است. فرهاد دژپسند سه‌شنبه ۱۴ آبان‌ماه در […]

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه آمارهای اشتغال زایی و رشد صادرات در کشور امیدوار کننده است، گفت: صادرات غیرنفتی در هفت ماه اول امسال با ثابت بودن ارزش پایه نسبت به سال گذشته، ١٠ درصد و به لحاظ ارزشی نیز ٢٧ درصد رشد داشته است.

فرهاد دژپسند سه‌شنبه ۱۴ آبان‌ماه در دیدار با آیت الله دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز و بر ضرورت بهره‌گیری از پهناوری و ظرفیت‌های فارس در عرصه‌های مختلف تاکید کرد.

وی با اشاره به سالگرد آغاز تحریم‌های ترامپ علیه ایران، گفت:  دشمن این برنامه ها را طراحی کرده است تا مردم را از نظام بگیرد. دشمن از عمق اعتقاد مردم ایران غافل بود و هم‌اکنون ما باید این فرصت طلایی را پاس بداریم و نگذاریم اعتماد مردم آسیب ببیند.

دژپسند با بیان اینکه باید فارغ از رنگ و بوی سیاسی و جناحی آنچه به وقوع پیوسته است را به درستی تبیین کنیم، تأکید کرد: این بدان معناست که نه بزرگ نمایی کنیم و نه کوچک نمایی که در هر دو حالت دروغ است و باید از آن پرهیز کرد.

آمار اشتغال خوش‌بینانه است

وزیر اقتصاد آمار اشتغال تابستان ۹۸ نسبت به سال ۹۷ را از آمارهای خوش بینانه و امیدوارانه برشمرد و اظهار داشت: این آمار در مقایسه با سال گذشته ۸۴۸ هزار نفر افزایش را نشان می‌دهد.

دژپسند با بیان اینکه براساس برآوردها سالانه ۹۵۰ هزار نفر نیروی کار به جامعه اضافه می شود، گفت: طبیعی است براساس شغل ایجاد شده در سال و اضافه شدن نیروی کار جدید چیز دندان گیری نصیب ما نمی شود؛ اما این حرکت باید ادامه پیدا کند تا به صورت بنیادی مسئله اشتغال را حل کنیم.

وی اظهار کرد: در بخش نفتی به واسطه برنامه دشمن شاهد رشد  منفی بوده‌ایم؛ اما نفت اشتغال بر نیست یعنی کل بخش نفت ما ۵ درصد در اشتغال سهم دارد و بیشتر سرمایه بر است و در رشد سهم بسزایی دارد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: رشد کشاورزی در ۳ ماه اول ۶.۵ درصد بوده است و باید خود را نشان دهد.

وی با بیان اینکه براساس برآورد مرکز آمار در نیمه اول سال رشد غیر نفتی کشور ۴/۰ درصد رشد داشته است، عنوان کرد:  باتوجه به آمار صندوق بین المللی پول می‌توان پیش بینی کرد که رشد اقتصادی ایران ۹.۵ درصد منفی باشد و اصلاح شده آن را ۶.۵ درصد رشد منفی اعلام کرد؛ همچنین بانک جهانی ۴.۵ درصد رشد منفی را پیش‌بینی کرده است و یکی از نهادهای پژوهشی داخلی نیز ۹.۲ درصد رشد منفی، افزون بر این یکی از دستگاه های سیاست گذاری اقتصادی آن را ۶.۵ درصد اعلام کرده است؛ اما با تمام پیش‌بینی‌ها و در این شرایط، رشد ۴ درصدی امیدوار کننده است و باید به آن خوش بین بود.

دژپسند صادرات را یکی دیگر از بخش‌های مهم اقتصادی به‌ویژه در شرایط فعلی برشمرد و عنوان کرد: هدف دشمن این بود که مبانی ورودی ارز ما را ببندد که در نفت این کار را انجام داد و فکر کرد در صادرات غیر نفتی مثل پتروشیمی و فولاد نیز این کار را انجام دهد.

میزان صادرات غیر نفتی شکست دشمن را اثبات می‌کند

وزیر اقتصاد ادامه داد: صادرات غیر نفتی کشور در ۷ماه اول امسال نسبت به سال گذشته بالغ بر ۱۰ درصد رشد داشته است؛ از طرف دیگر رشد وزنی صادرات غیر نفتی کشور نیز ۱۷ درصد رشد داشته است و این دقیقا به معنای شکست برنامه دشمن است.

وی تاکید کرد که شرایط اقتصادی مطلوب نیست؛ اما مقبول است.

دژپسند  یکی دیگر از برنامه های دشمن را آسیب رساندن به کالاهای اساسی مردم عنوان کرد و اظهار داشت: با تدابیر اتخاذی واردات کالای اساسی مردم ۲۲ درصد رشد داشته است و از نظر تامین کالای اساسی فعلا مشکلی نداریم و ذخایرمان نیز خوب است.

وزیر اقتصاد یکی از عناصر مؤثر در روند رو به بهبود اقتصاد را سرمایه اجتماعی خواند و بیان داشت: سرمایه اجتماعی یادآور می‌شود که شرایط را درک کنیم و از برنامه پیش رونده نیز غافل نشویم و ائمه جمعه نقشی کلیدی در این قضیه دارند.

دژپسند با بیان اینکه روند رشد قیمت ها معکوس شده است، توضیح داد:  این بدان معناست که تا تیرماه شرایط خوب نبود و از مرداد رشد قیمت ها روند کاهنده داشته‌ است؛ حتی در مهرماه نسبت به مهر ماه گذشته در نمودار نقطه به نقطه به ۲۸ درصد رسیده است در حالیکه در مرداد بالای ۴۰ درصد بوده است.

وزیر اقتصاد عنوان کرد: همه این موارد حاکی از این است که شرایط رو بهبود است و تا این روند را پایدار کنیم باید همه همکاری کرده و یکدیگر را تکمیل و تقویت کنیم.

امام جمعه شیراز نیز در این دیدار  با بیان اینکه در فضای خاص اقتصادی و اجتماعی امروز وظیفه‌ وزارت اقتصاد بیش از دیگر وزارتخانه‌هاست، عنوان کرد: وضعیت کنونی کشور برای پیشبرد اهداف همکاری و همیاری نیاز دارد.

آیت الله لطف‌الله دژکام افزود: اینکه دشمن در جنگ اقتصادی نتوانسته به اهداف خود برسد به خاطر همکاری‌هایی است که در سطح ملی وجود دارد و جلسات و همفکریهایی که بین سران سه قوه است.
نماینده ولی فقیه در استان فارس ادامه داد: افزون بر تصمیم‌گیری های متمرکز مسئولان،  مردم نیز فضا را درک کردند تا به شکست دشمن در مواضعی که داشت انجامید.

آیت‌الله دژکام عنوان کرد: مادامی که مردم احساس کنند با مسئولین فاصله ای ندارند و مسئولین خود را تافته جدا بافته نمیدانند، قطعا با آن‌ها همراهی می کنند و اینکه رهبر معظم انقلاب مدام تاکید می کنند که به درون کشور توجه داشته باشید یعنی توانایی یک ملت را به رخ دشمن می کشیم و توانایی یک جریان سیاسی مد نظر نیست.

عدالت اقتصادی عاملی مهم برای ایجاد همدلی

وی با اشاره به اینکه عدالت در عرصه توزیع ثروت در سطح کشور برای ایجاد همدلی بین مردم اهمیت دارد، گفت:  به نظر می رسد گاه استان هایی بیش از دیگر استان‌ها از ثروت بهره‌مند می‌شوند و استان های دیگر عقب می افتند.

امام جمعه شیراز ابراز کرد: اوایل انقلاب بحثی پیرامون استان های برخوردار و غیر برخوردار داشتیم و اگر شرایط این گونه پیش رود استان فارس در آینده با لطمه شدید مواجه می شود.

آیت الله دژکام تاکید کرد: استان فارس باید با استان هایی مانند تهران، اصفهان و خراسان مقایسه شود.

وی با اشاره به مواردی همچون میزان سرمایه گذاری، میزان اعتبارات ملی و امثال آنها، نتیجه گرفت که  استان فارس به‌اندازه کافی از اعتبار و سرمایه برخوردار نیست.

نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس عنوان کرد: این قضیه ربطی به برخوردار و غیر برخوردار بودن استان ندارد؛ چون استان های برخوردار چندین برابر بیشتر از فارس این اعتبارات و سرمایه گذاری ها را دریافت می کنند و این مسئله در ذهن مردم فارس سبب رنجش خاطر می شود.

کمبود سرمایه‌گذاری در فارس جبران شود

آیت‌الله دژکام اظهار کرد: فارس در جنوب کشور استانی پیشرو و پیشگام به شمار می‌رود و شیراز مرکز جنوب ایران حساب می‌شود؛ ولی  به این میزان سرمایه گذاری رخ نمی‌دهد و این موضوع واقعیتی است که باید جبران شود.

امام جمعه شیراز درخواست کرد که اعتباری شایان توجه از صندوق ذخیره ملی برای پتروشیمی های فارس در نظر گرفته شود.

وی در همین راستا توضیح داد: فارس در زمینه پتروشیمی،  سابقه مطلوبی دارد و پتروشیمی مرودشت از باسابقه ترین پتروشیمی های کشور است؛ همچنین تجربه موفق عسلویه تا حدی حاصل تلاش مهندسان شیرازی است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس اظهار کرد: چهار پتروشیمی فارس که مصوبه دارد، هم اکنون معطل مانده است و چنانچه آغاز به کار کنند، در استان تحول ایجاد خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه۱۱ سال است که بیش از یک میلیارد دلار اعتباری که از صندوق ذخیره ملی برای این کار در نظر گرفته شده است، به فارس نرسیده، این موضوع را دلیل ضررکرد و عقب‌ماندگی فارس دانست.
امام جمعه شیراز همچنین به موضوع سپرده گذاری مردم  در بانک ها اشاره کرد و گفت: مردم فارس به اصطلاح تولید ثروت می کنند و سپرده در بانک می گذارند؛ اما برداشت ما به تناسب سپرده ای که می گذاریم نیست و به استان های دیگر انتقال داده می شود.

آیت الله دژکام افزود: این مشکل از  از دیرباز مورد توجه نخبگان استان قرار گرفته است و آنان بارها اعلام کرده‌اند که سرمایه گذاری در فارس ضعیف است و بانک های فارس نمی‌توانند از سپرده های خود هزینه کنند.
وی افزود: باید راهکاری برای این گونه مورد پیش بینی شود.

نماینده‌ ولی فقیه در استان فارس عنوان کرد:  زمانی که فارس از این گره ها رد شود،  می توانیم به‌عنوان یک استان فرهنگی خود را در سطح ملی بیشتر نشان دهیم؛ چون اگر اقتصاد نباشد فرهنگ هم پیش نمی‌رود.

دکتر فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی و معاونان این وزارتخانه روز سه‌شنبه وارد فرودگاه بین المللی آیت الله شهید دستغیب شیراز شدند و مورد استقبال عنایت الله رحیمی استاندار فارس ، جمعی از نمایندگان فارس در مجلس و برخی از مدیران کل و مسوولان اجرایی این استان قرار گرفتند.

فرهاد دژپسند در سفر یک روزه به شیراز در نشستی با استادان دانشگاه شیراز و صاحبنظران اقتصادی دانشگاهی حضور یافت ، همچنین نشست هم اندیشی فعالان اقتصادی و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی نیز با حضور فرهاد دژپسند دراستانداری فارس تشکیل  شد.