آمادگی بازار سوریه برای حضور تجار و بازرگانان فارس
آمادگی بازار سوریه برای حضور تجار و بازرگانان فارس

همایش تسهیل روابط اقتصادی با سوریه و عراق با حضور نمایندگان ارشد ستاد بازسازی عراق و سوریه، فعالان اقتصادی و نمایندگان بخش دولتی استان فارس در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد. به گزارش پگاه خبر به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، خسرو فروغان عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس شنبه در این همایش […]

همایش تسهیل روابط اقتصادی با سوریه و عراق با حضور نمایندگان ارشد ستاد بازسازی عراق و سوریه، فعالان اقتصادی و نمایندگان بخش دولتی استان فارس در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد.

به گزارش پگاه خبر به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، خسرو فروغان عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس شنبه در این همایش بیان کرد: سوریه از نظر فرهنگی و سیاسی مشترکات زیادی به کشور ما دارد که موقعیت کشور ایران برای توسعه مبادلات تجاری با سوریه منحصر به فرد است و فعالان اقتصادی ما باید با آگاهی و هوشیاری از این موقعیت استفاده کنند.
وی افزود: امروز بازار سوریه نیازمندی های فراوانی دارد که فعالان اقتصادی ما می توانند با حضور مناسب و به موقع؛ سهم خوبی از بازار این کشور را به خود اختصاص دهند.
فروغان ادامه داد: کشاروزی، IT، شرکت های دانش بنیان و بخش خدمات از بخش هایی است که می توانند حضور موثر و مناسبی در بازار سوریه داشته باشند.
وی عنوان داشت: سوریه یکی از کشورهای هدف صادراتی استان فارس است که برای تقویت و ارتقای تجارت بین المللی با این کشور به زودی میز صادرات به سوریه در اتاق بازرگانی فارس تشکیل و خدمات خود را به فعالان اقتصادی استان ارائه خواهد کرد.
امید ماهرانی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس هم گفت: اتاق بازرگانی فارس در دوره نهم رویکرد جدیدی نسبت به بازارهای بین المللی و صادراتی استان ایجاد کرده به طوری که ۱۵ کشور به عنوان بازارهای هدف بخش خصوصی استان مشخص شده است تا فارس به جایگاه خود در تجارت بین الملل دست یابد.
وی افزود: این ۱۵ کشور بر اساس سهم و ویژگی های استان اولویت بندی شده است و برای هر کدام برنامه ریزی مشخص صورت گرفته است که کشور سوریه و هند از اولویت های نخست استان برای ایجاد بازارهای صادراتی قوی و کارآمد است.
ماهرانی با تشریح ویژگی کشور و تجارت بین المللی سوریه بیان کرد: کشور سوریه ۱۸ میلیون جمعیت دارد که بالغ بر ۹۰ درصد آن را مسلمانان تشکیل می دهند و پایه های اقتصاد این کشور بر بخش های کشاورزی، صنعت و خدمات است.
وی اظهارداشت: عمده کالاهایی که از کشور ایران به سوریه صادر شده در زمینه های شیرآلات برنجی،قرص کپسول، شیر خشک، شیشه ساختمانی،کاشی، قطعات خودرو و خمیر مایع است که با توجه به نیازهای بازار این کشور، استان فارس می تواند سهم خوبی در صادرات به کشور سوریه داشته باشد.
ماهرانی اضافه کرد: کشور ایران و سوریه تفاهم نامه های خوبی در زمینه های کمیته مشترک بازرگانی و صنعتی، تجارت آزاد، تجارت ترجیحی، همکاری نمایشگاهی، اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی، گمرک، بانک، صندوق ضمانت صادرات و استاندارد باهم منعقد کرده اند که از امتیازهای خوب ما برای ورود به بازار سوریه است.
همچنین در این جلسه تسهیل گر روابط اقتصادی فعالان اقتصادی با نهادهادی مربوطه کشورهای سوریه و عراق نیز گفت: امروز شرایط حضور در کشور سوریه مناسب است و نگرانی از جمله در بعد امنیتی وجود ندارد و برای فعالان اقتصادی کشور ما می توانند در سوریه جایگاه بسیار مناسبی داشته باشند و سهم خوبی از بازار این کشور برخوردار شوند.
رحیم نوعی اقدم افزود: نیازهای بازار سوریه را نیازسنجی و مشخص کردیم و لیست کاملی از وضعیت تجارت و بازار روسیه برای ارائه به فعالان اقتصادی موجود است و از همه توان خود برای حضور موفق تجارمان در این بازار استفاده خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه در کنار تجار و بازرگانان کشورمان به ویژه استان فارس هستیم بیان کرد: رویکرد ما برای حضور فعالان اقتصادی کشورمان، برخورداری از منافع اقتصادی است در غیر این صورت اصراری برای حضور در بازار این کشور نداریم.
نوعی اقدم اظهارداشت: حمایت های ما در قالب قوانین و چارچوب های کشور سوریه خواهد بود و این درحالی است که ضمن ارائه مشاروه های حقوقی و اقتصادی به بازرگانان ایرانی؛ رایزنی های خوبی با بانک های این کشور برای توسعه مبادلات تجاری با فعالان اقتصادی ایران انجام شده است.
وی با اشاره به جزییات تجارت با کشور سوریه اضافه کرد: در بخش حمل و نقل تولیدات و کالاهای کشورمان به صورت دریایی و هوایی به این کشور ارسال می شود که در بحث حمل و نقل زمینی نیز اقداماتی درحال انجام است.
تسهیل گر روابط اقتصادی فعالان اقتصادی با نهادهادی مربوطه کشورهای سوریه و عراق ادامه داد: زمینه حضور برای فعالان اقتصادی استان فارس در سوریه به خوبی مهیاست و ما آماده حمایت و همکاری برای برگزاری نمایشگاه دائمی محصولات و تولیدات صادراتی استان فارس در کشور روسیه هستیم.
نوعی اقدم با بیان اینکه بازار کشور سوریه یکی از راه های ایجاد رونق تولید است عنوان داشت: برای انجام صادرات با کمترین مشکلات هرگونه همکاری را با فعالان اقتصادی خواهیم داشت و بازار سوریه آماده حضور تجار و بازرگانان ایران و برقراری ارتباط تجاری است.
وی تصریح کرد: فعالان اقتصادی ما سربازان خط مقدم نبرد هستند و ما به دنبال ایجاد فضای مناسب برای حضور آنها در بازارهای بین المللی هستیم.
انتهای پیام/