ضریب نفوذ اینترنت در بیشترین حد ممکن
ضریب نفوذ اینترنت در بیشترین حد ممکن

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: زمانی که متوجه مشکل حاد اینترنت در دو شهرستان استان زنجان و مشکلات آموزش مجازی شدیم، تصور کردیم اینها بچه‌های خود ما هستند و از همه توان‌مان برای رفع آن تلاش کردیم.

به گزارش پگاه خبر، از زمانی که به دلیل شیوع کرونا آموزش مجازی در دستور کار قرار گرفت، هر چند روز یکبار عکس‌هایی از معلمان و دانش‌آموزانی که به اینترنت مناسب دسترسی ندارند، در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود. وزیر ارتباطات که مدتی قبل از تشکیل کمیته‌ای برای رصد این مشکلات در فضای مجازی خبر داده بود، امروز اعلام کرد مشکل دو شهرستان استان زنجان حل شده است.

وزیر ارتباطات با اشاره به تسهیل دسترسی دانش‌آموزان به اینترنت گفت: وقتی متوجه مشکل حاد اینترنت در دو شهرستان استان زنجان شدیم و فهمیدیم کودکان این مناطق با مشکل آموزش مجازی مواجه هستند، تصور کردیم اینها بچه‌های خود ما هستند که نمی‌توانند از ساعت‌های آموزشی برخوردار باشند و از همه توان برای رفع مشکلات این مناطق استفاده کردیم.

به گزارش روز سه‌شنبه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، “محمدجواد آذری‌جهرمی” وزیر ارتباطات در جلسه بررسی مشکلات ارتباطی استان زنجان که به صورت ویدئو کنفرانس با حضور امام جمعه، استاندار و سرپرست اداره فناوری اطلاعات استان و مسوولان مخابرات و همراه اول کشور برگزار شد، اظهار داشت: پروژه‌های ارتباطی استان زنجان پیشرفت خوبی داشته‌اند، به‌طوری که تاکنون ۷۰ سایت برای ۹۵ روستا دایر شده است.
وی با اشاره به تاسیس دو سایت جاده‌ای در این استان، بیان‌داشت: ۵۰ درصد از مبلغ تامین برق این سایت‌ها از سوی وزارت ارتباطات و نیمی دیگر از طرف استانداری زنجان تقبل شده است، شرکت ایرانسل هم ساخت دکل را سریع در دستور کار خود قرار داده تا در دهه فجر این سایت‌های روستایی به اتمام برسد.
آذری‌جهرمی خاطرنشان‌کرد: در تلاش هستیم تا مشکلات ارتباطی استان‌هایی مانند هرمزگان، سیستان و بلوچستان، زنجان، کهیگلویه و بویراحمد، کردستان، فارس و زنجان رفع شود.

تجهیز روستاها به اینترنت

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با اشاره به اینکه تا پایان امسال همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت مجهز می‌شوند، بیان‌داشت: همه ظرفیت‌ها به کار گرفته‌ شده تا همه روستاهای بیش از ۲۰ خانوار از اینترنت بهره‌مند شوند، ما این نوع خدمت‌رسانی به مردم را نعمتی از سوی خدا می‌دانیم و از خداوند تشکر می‌کنیم.

اگر بیماری کرونا سال ۹۵ می آمد چه می‌شد؟

وی با بیان اینکه در سال ۹۶ عمده روستاهای ایران از اینترنت محروم بودند، خاطرنشان‌کرد: گاهی اوقات مرور می‌کنم که اگر بیماری کرونا در سال ۹۵ به ایران می‌آمد چه میزان از دانش‌آموزان از تحصیل محروم می‌شدند؟ سلامت چه تعداد خانواده آسیب می‌دید؟ همکاران من در این سال‌ها زحمت کشیدند تا تعداد زیادی از روستاها از اینترنت بهره‌مند شوند.
آذری‌جهرمی با اشاره به جوسازی‌ها و اغراق‌هایی که این روزها در فضای مجازی درباره ضعف اینترنت روستایی، گفت: عکسی در فضای مجازی رد و بدل می‌شود که در فلان روستا اینترنت وجود ندارد، برخی رسانه‌های داخلی هم که بودجه خود را از نهادهای انقلابی می‌گیرند منتظر هستند تا خدمات حوزه ارتباطات در توسعه اینترنت روستایی را نقد کنند.

وی ادامه‌داد: البته من به آنها حق می‌دهم تا ما را نقد کنند، اما در کنار نقد باید خدماتی که ارائه شده است را بینند. در آن سو ضدانقلاب‌ هم که منتظر سیاه‌نمایی است از این موضوع سواستفاده می‌کند و همین موضوع سبب دلسردی همکاران تلاشگر من می‌شود.

این مقام مسوول اضافه‌کرد: افرادی که برای تسهیل دسترسی ارتباطی تلاش کرده‌اند گلایه می‌کنند که زحمات ما دیده نمی‌شود و پاسخ من این است که مکدر نباشید و این عکس‌ها و اخبار را فرصتی برای رفع کاستی‌ها و مشکلات بدانید.

وی افزود: به همکارانم توصیه کردم تا گروهی درست کنیم و هر عکسی فارغ از اینکه حقیقت باشد یا کذب را در آن منتشر و پیگیری کنیم تا اگر مشکلی وجود داشت، سریع پیگیری و رفع شود.
آذری‌جهرمی بیان‌کرد: به همه مدیران کل ابلاغ کرده‌ام که این بزرگترین فرصت است تا اشکالات را رفع کنیم و وقتی مردم تلاش شما را می‌بینند خوشحال می‌شوند.
وی درباره کسانی که در پی جوسازی رسانه‌ای هستند، گفت: کسانی که عکس‌ها  و فیلم های نقاط محروم را با هدف دلسوز نداشتن مجموعه ارتباطات و همکاران من منتشر می‌کنند، از این موضوع غافلند که ما هوشیاریم و همه مشکلات را می‌بینیم و پیگیری می‌کنیم و با این روش، توانمندی‌های‌مان به نمایش گذاشته می‌شود.
وزیر ارتباطات خاطرنشان‌کرد: ما اعتقاد داریم رسیدن به کمال دو بعد دارد، یکی شخصی و دیگری خدمت به خلق است که موجب تعالی انسان می‌شود و امیدوارم این اقدامات ما ذخیره خیر برای دنیا و آخرت باشد.
آذری‌جهرمی با اشاره به افتتاح پروژه‌های ارتباطی استان زنجان در دهه فجر، گفت: گزارش اتمام پروژه‌ها و خدمات در دهه فجر را با نام شهید «شهریاری» به مردم ارایه می‌کنیم تا اثری ماندگار برای مردم این استان باشد.